امروز تعطیله و تصمیم گرفتم بیکار نشینم. اول گلدان سانسوریا پاکوتاهی که دوستم برای تقسیم آورده بود را تکثیر کردم و بعد چندتا پاجوش کاکتوس اچینوپسیس را کاشتم و در نهایت بذر انبه کاشتم و همه این کارها را در چهار پست متوالی خدمت شما دوستان تقدیم میکنم.

این گلدان سانسوریا را ببینید که چقدر انباشه از گیاه است. سانسوریا دارای ریزوم یا ساقه زیرزمینی هست و همین ریزومها باعث می شوند که گیاه پاجوش های زیادی اطراف خودش ایجاد کند و برای کاشت در باغچه یا گلدانهای بزرگ بسیار مساعد است چون با تولید پاجوشهای زیاد سطح خاک را پر میکنند.

اگر چندماه دیگه این گلدان را تعویض نمیکردم حتما فشار ریشه ها گلدان را میشکست و با توجه به تعداد گیاهانی که در کنار هم هستند مطمئن بودم که خاکی در گلدان نیست و انباشته از ریشه است اما چون این گیاه بسیار مقاوم هست و به هر شرایطی تن در می دهد و سرسبز هست زنده می ماند و ما هم بهش بی توجهی میکنیم.

 

 


به علت تجمع زیاد گیاهان در گلدان برگ های گیاهان جمع شده اند ولی کم کم در گلدان جدید باز می شوند.

ریزوم ها نارنجی رنگ هستند و برای تقسیم بوته باید ریزومی که دو گیاه را به هم وصل کرده نصف کنید تا هر گیا سهمی از ریزوم را ببرد.( البته این گیاه اینقدر مقاوم هست که اگر بدون ریزوم و ریشه نیز کاشته شود زنده می ماند)

 

 

 

تعدادی (2-3) از برگهایی پایینی از بوته را حذف کردم و مقدار زیادی از ریشه ها را نیز حذف کردم تا در گلدان جای زیادی نگیرد.

سایز گلدان را کوچک گرفتم تا هم خاک زیادی مصرف نشود و هم جای زیادی نگیرد در ضمن قصد نگه داشتنشان را نیز ندارم.

 

از این گلدان یازده گیاه بدست آمد.

 

 

 

 

سعی کنید بعد از هر تعویض گلدان و یا تکثیر به مدت دو هفته گیاه را در محل سایه و بدور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید تا هورمون های گیاهی مولد ریشه بیشتر تولید شوند و امکان تولید ریشه های جدید بیشتر شود.

[ سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٢ ] [ ۳:۳٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]