تابستان فصل خوبیه تا چندتا پست از گیاهان شما و تجربیاتتون را با دیگران در من یک جوانه ام به اشتراک بگذارم.

فقط دوتا خواهش از دوستان دارم اول اینکه لطف کنید حتما همراه با عکسها تجربیات و نظرات شخصی خودتون را نیز بیان کنید و دوم اینکه عکس ها را برای من ایمیل کنید. ( z_farshid@yahoo.com)

این روزها ما جنوبی ها چشم انتظار رسیدن خارک و بعد رطب هستیم. اما من بیشتر از همه منتظر رسیدن رطب هستم تا با آن رنگینک درست کنم و بعد از نهارهایی که ماهی داریم بخورم. یعنی رنگینک با رطب اونم بعد از ماهی محشرهههههه قلب

پست های این عکس را آقای زارع از کاکی فرستادند. اگر یادتون باشه چند وقت پیش در منطقه شُنبه در استان بوشهر زلزله آمد ، کاکی در چند قدمی شُنبه قرار دارد و در این زلزله اخیر خسارت مالی و تخریب زیادی داشت. من دوسال در کاکی کار کردم و کم و بیش با اقلیم و گیاهان آنجا آشنا هستم.

به این خوشه های میوه پَنگ گفته می شود که تعداد زیادی میوه بر روی آن قرار دارد. در علم باغبانی وقتی میوه های نخل در مرحله سبز رنگی هستند به نام خَلال معروف هستند. وقتی به رنگ زرد یا قرمز بسته به رقمشان تغییر رنگ می دهند وارد مرحله خارَک شده اند.

متاسفانه ارقام نخل را از نظر ساختار درخت نمیشناسمناراحت

 

چندتا میوه ایی که می بینید دمشان رنگ قهوه ایی گرفته در حال رُطَب شدن هستند.

 


 

 

در این عکس گل آذین درخت نخل را که تارونه نیز گفته می شود میبینید. به مجموعه تاره های تارونه گفته میشود.

همانطور که میدانید درخت نر از نظر جنسیت دوپایه هست یعنی پایه نر و ماده دارد. این عکس ها پایه ماده هست که میوه های آن تشکیل شده اند. درخت نر فقط دانه گرده تولید میکند که توسط انسان بر روی تارونه قرار میگیرد ( گرده افشانی انسانی) تا میوه تشکیل شود.

 

 

اینم از درختان انجیرشون ، بدجور هوس انجیر تازه کردم خوشمزه

 

 

درخت لیموی آب یا لیموی شیرازی. البته این رقم پوست کلفت لیمو هست.

فصل تابستون آب لیموی خنک واقعا دل آدم را خنک می کند.

کلا در استان بوشهر لیمو ، نارنج و پرتقال ، لیمو شیرین و نارنگی عمل می آید.

 

 

اینم زیتون تلخ هست که از نظر ظاهر بسیار شبیه به چریش هست اما تفاوت هایی نیز دارد و بسیار زیبا ومقاوم است. از نظر زینتی گیاه خوبی برای گسترش در فضای سبز می باشد.

 

 

[ شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢ ] [ ۸:۱۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]