برای من که خیلی کم پیش میاد از شهر بوشهر خارج بشم تصور میزان تنوع گل و گیاه در سایر شهرهای ایران کمی سخته اما وقتی شما دوستان عزیز عکس فضای سبز شهرتان را ارسال میکنید و یا گیاهانی که پرورش داده اید را به من نیز نشان می دهید یک دید کلی از شهرتان را به من می دهید و تجربه های شما برای من نیز یک تجربه گرانبها می شود که قطعا جایی بکارم می آید.

یکی از دوستان همیشه همراه من یک جوانه ام از تهران چند عکس از بالکن زیبای خودش برای من ارسال کرده که واقعا زیباست. تهران را همیشه با دود و بوق و آلودگی معرفی میکنند اما دیدن این بالکن زیبا و با طراوت دید انسان را نسبت به تهران عوض میکند.

با هم عکس های ارسالی را با مختصر توضیحات من می بینیم.

نکته : دوستان کلماتی که به صور Bold تایپ شده و نشانگر موس بر روی آن ها به شکل دست در می آید این یعنی با کلیک به آن به یک منبع با مطالب کاملتر و بیشتر راهنمایی شده اید و حتما بر روی آن کلیک کنید.

 

 

 از نظر من این گلدانهای پلاستیکی که در رنگ های سفید و نارنجی در بازار دیده میشه نسبت به گلدان های مشکی زیباتر و باجلوه تر هستند و در ترکیب با برگ های گیاه در هر رنگی بسیار زیبا می شود.

در اینجا برگ بیدی با برگهای بنفش و آپتنیا با برگ های زیبای سبز و گل های صورتی رشته ایی کوچک زیبا دیده می شود.

برگ بیدی را سالهاست که پرورش می دهم و عجیب گیاه مقاومی به سرما و گرمای بوشهر می باشد. قلمه این گیاه به راحتی ریشه دار می شود و فقط کافیه یک تکه از ساقه آن دستتون برسه و در خاکبرگ قرار دهید و به راحتی ریشه دار می شود.

 

 

 

 

گلدان های نیمه که روی دیوار به راحتی قرار میگیرند جالب هستند.

 

 

کارپوبروتوس : این گیاه گوشتی آبدار که به عنوان گیاه گیاه پوششی استفاده می شود در مناطق ساحلی و گرمسیری خوب جواب میدهد. با این گیاه باید مثل کاکتوس برخورد کرد و حتما از خاک ماسه ایی استفاده شود در غیر این صورت ساقه آن به سرعت دچار پوسیدگی میگردد. برگها در حضور نورمستقیم و طولانی به رنگ قرمز در می آید و در نور کم یا سایه سبز میگرد.به هیچ عنوان در جایی با سایه زیاد قرار ندهید که خشک می شود. تکثیر این گیاه هم مثل آب خوردن و با یک قلمه آن ریشه دار میگردد.

 

 

این گیاه را دقیق نمیشناسم اما از خانواده آناناس Bromeliaceae هست.

 

 

کالانکوئه : به گرمای تابستان بوشهر حساس هست و خشک می شود اما در بقیه ایام سال گیاهی با گل های زیبا است.

 

 

 این گیاه نیز از خانواده کارپوبروتوس هست و به ناز خورشیدی نیز معروف هست.

 

 

فیکوس جنگلی :این درختچه را در بوشهر در فضای سبز شهری میکارند و کلا درخت کند رشدی است اما قوی تر ،مقاوم تر و پربرگ تر از فیکوس بنجامین است.

در مورد این گیاه بهتر است که سرشاخه های خشک قیچی شوند و حتما با کود شیمیایی و یا ورمیکمپوست تغذیه گردد.

 

 

لیندا :

 اسم دیگر این گیاه پافیلی هست و چون انهای ساقه  آن در نزدیکی خاک متورم شده (محل ذخیره آب) عجیب گیاه مقاومی به خشکی است.به سرما و گرما نیز مقاوت خیلی خوبی نشان می دهد.

 

برگ عبایی :

 شخصا تا حالا این گیاه را نداشتم اما میدونم گیاهی مقاوم و سایه پسند است.

 

 

گل فصلی مروارریدی یا آلیسوم در دو رنگ : قبلا در وبلاگ معرفی کردم.

 

 

دارسنا برگ بلالی :

 

 

دیفن : من دیفن با این طرح برگ ندارم اما کلا مراقبت و پرورششون یکی هست.

بنفشه آفریقایی:

 گرد و خاک برگها را با یک برس نرم مثل مسواک استفاده شد پاک کنید و حتما تغذیه شیمیایی شود. کود را در آب مخلوط کرده و در پای گلدان بریزید.

 

 

سانسوریایی پاکوتاه : 

 

 

فیکوس برگ مدادی یا آمستل :

 

 

 

[ چهارشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]