ضرب المثل معروف  «مستمع صاحب سخن را بر سر شوق آورد » را شنیده اید . با توجه به مطالبی که در رابطه با پیچ اناری مطرح شد بهتر دیدم مطالبی را که قبلاً در رابطه با  این گیاه  تهیه کرده بودم را روی سایت بگذارم .

 نام علمی  :Campsis radicans   

 نام انگلیسی  :trumpet  vine  common

 نام خانواده :  Bignoniaceae

پیچ اناری  گیاهی است خزان کننده و بالارونده به ارتفاع تا ده متر،برگها مرکب از 7تا9  برگچه ،سرنیزه ای به طول 3تا6 سانتی متر ،گلها درشت از  نارنجی تا قرمز روشن،در گل آذین کرزن یا پانیکول انتهایی ،کاسه گل لوله ای- استکانی ، پیچ اناری در شرایط آب و هوایی خوزستان معمولاً از اواسط اردیبهشت تا اواخر آبان ماه به گل می رود( تعداد گیاهانی که در تابستان مناطق گر مسیری گل داشته باشند بسیار محدود است  ). با پاجوش( خیلی زیاد تولید می کند ) و قلمه ساقه  و قلمه ریشه به راحتی تکثیر می شود. در بعضی از مناطق به بذر هم می رود  بذر آن بسیار شبیه به  بذر تکوما می باشد.


  طبق گفته یکی از اساتید گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز، طی دهه  40 که بازدیدی از شمال کشور داشته اند، همراه خود به استان  می آورند و از آن زمان تاکنون خود را با شرایط آب وهوایی خوزستان تطبیق داده است.

  من سالیانه  بیش از  یکصد اصله ازطریق پاجوش و قلمه ساقه و ریشه از آن تولید می کنم و در باغچه  منزل خودم هم وجود دارد . در بازدید هایی که از شمال کشور داشته ام واریته زرد رنگ آن رادر عباس آباد تنکابن دیده ام . در موطن اصلی به رنگهای دیگری هم دیده می شود . گیاه مناسبی برای « پرکولا» و « آک  »در طراحی فضای سبز می باشد.

 از نظر لغوی پرگولا به معنی داربست و آرک به معنی طاق نما می باشد . در واقع اینها سایه بانهایی هستند که به منظور ایجاد زیبایی و فضایی نیم سایه در پارکها و منازل بر روی راهروها ،خیابانها و. . .، احداث می شوند ابتدا با استفاده از مصالح ساختمانی مانند آهن یا چوب و. . . ، اسکلت هایی ساخته می شود البته به اشکال و طرحهای متنوع ،سپس بوسیله گیاهان رونده و پیچنده ای که دارای گلهای زیبا می باشند، و در کنار و اطراف پایه های داربست و طاق نما کاشته شده اند پوشش داده می شوند و تونل ها و طاق نصرت هایی از گل و گیاه بوجود می آورند.

[ شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢ ] [ ٩:۱٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]