نام فارسی :تکومای نارنجی

نام علمی :Tecoma aiata                           

نام انگلیسی :orange     trumpet   Bush

نام خانواده :Bignoniaceae                         

بینندگان عزیز مقیم استانهای جنوبی کشور ، با درختچه تکومای گل زرد ، آشنایی دارند. بعضی از علاقه مندان گل و گیاهان زینتی که از مرکز فروش اینجانب خرید می کنند ،درخواست درختچه تکوما به رنگهای دیگر را داشتند .در پیگیریهایی که بعمل آوردم ،مشخص گردید ،که گونه ای از تکوما به رنگ نارنجی مایل به قرمز در یکی از شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس (دبی ) وجود دارد حتی بعضی از مسافرین آن را در محوطه هتل امیر دیده اند . با توجه به ارتباطات و رفت و آمد مردم مناطق جنوب به این  دیار ، تقاضا مندم نسبت به وارد نمودن این گونه گیاهی به داخل کشورمان اهتمام ورزند و اما گیاه شناسی این گونه بشرح زیر می باشد .


تکومای نارنجی درختچه ای است همیشه سبز ،سریع الرشد ،که بلندی آن به 5/3  تا  5/4 و پهنای آن به 5/2 متر می رسد . برگها مرکب که دارای 6 اینچ طول و 4 اینچ عرض ، هربرگ دارای 9 تا 11 برگجه می باشد . گلها بصورت دسته های انبوه و به شکل زنگوله ای و به رنگ نارنجی و نارنجی مایل به قرمز در فصول بهار و پائیز در انتهای شاخه ها پدیدار می شوند.

 

 این درختچه در شرایط نیمه گرمسیری و در معرض آفتاب کامل بهترین رشد و نمو را دارد نسبت به یخبندان حساس است . نسبتا متحمل به خشکی ،براحتی به وسیله بذر و قلمه ازدیاد می یابد . گلها برای پرندگان کوچک ،زنبورها و پروانه ها بسیار جذاب می باشند. کمی بعد از ظهور گلها غلافهای محتوی بذر ظاهر می شوند که ابتدا سبز رنگ و سپس قهوه ای می شوند و با رسیدن کامل شکاف برداشته بذر ها پراکنده می شوند. این گیاه بومی جنوب آریزونا می باشد در انواع خاکها رشد و نمو می کنند ولی بهترین محیط کشت برای آن خاکهای غنی از مواد آلی می باشد . هرس سخت در زمستان برای کنترل ارتفاع و شکل دهی ، در بعضی از مناطق از آن بعنوان پرچین استفاده می شود .

 

[ دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]