نام انگلیسی :   summer   poinsettia   or   Fire on the moun tain      

نام علمی : Euphorbia    cyathophora

نام فارسی : آتش در کوهستان ( نوعی بنت القنسول )

نام خانواده : Euphorbiaceae    ( تیره فرفیون )

تیره فرفیون  شامل گیاهانی یکساله و چند ساله ، علفی و درختچه ای یا درختی که اغلب خاص نواحی گرم و مرطوب جهان است ولی خود را با آب و هوای گرم و نسبا خشک نیز تطابق داده اند . این خانواده دارای حدود 290 جنس و 7500 گونه است . جنس ٍEuphorbia  دارای چندین گونه زینتی است که تعدادی از آنهارا سرکار خانم مهندس فرشید قبلاً معرفی کرده و تعدای را به مرور زمان اضافه خواهم کرد .


گونه آتش در کوهستان گیاهی است علفی دارای ساقه  سبز به ارتفاع 70 -90 سانتی متر و به ضخامت 3 5 میلی متر ، برگها متناوب ،لب دار ، به طول 2 -10 سانتی متر و عرض 1-4 سانتیمتر ، با لکه های نامنظم قرمز بر روی برگهای فوقانی که در فصل تابستان از جلوه خاصی برخوردار است ، گلها انتهایی ،زرد کم رنگ با 1-2 غده کوچک شهد ساز ،میوه کپسول سه لوپی با 3-4 میلیمتر طول و 5-6 میلی متر عرض و با سه محفظه درونی که هر کدام شامل یک بذر منفرد است. دانه ها به شکل تخم مرغ با رنگ قهوه ای تیره که دارای 2-3 میلی متر طول و در حدود 5/1 میلی متر عرض دارد. این گیاه به راحتی از طریق بذر ازدیاد می یابد.واریته های زیادی از این گونه وجود دارد البته من مطالب بیشتری در مورد این گونه گیاهی تهیه کرده ام که از حوصله بینندگان خارج است .

اولین با در سال 1367 تعدادی از بذر این گیاه توسط یکی از دانشجویان رشته پزشکی که همشهری من است و اکنون فوق تخصص چشم است دریافت نمودم .اکنون بصورت پراکنده در فضای سبز منازل شهرستان بهبهان وجود دارد . اینک از طریق بذر و قلمه  مشغول ازدیاد آن در سطح وسیع می باشم . با توجه به محدود بودن گونه های گرمسیری موجود در استانهای جنوبی کشور ، افزایش این قبیل گونه ها از اهمیت زیادی برخوردار است .

[ چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]