حدودا دوسال پیش بود که خانم مهندس حیدرپور گفت گیاهی رو برات میفرستم ولی نمیشاسمش ولی اسم محلی آن لیفا است که با جستجویی که کردم به نتیجه ایی نرسیدم تا اینکه از مهندس دهداری نژاد خواستم به من کمک کنند و ایشان هم که مثل همیشه کم نذاشتند و این گیاه زیبا را معرفی کردند.

قلمه گلدار گیاه سارا در دست من هست و مدتها در لیوان آب بود و وقتی به خاک منتقل کردم خیلی زود پوسید و مرد. از آنجایی که میوه های آن کاملا رسیده بود من بذر آن را گرفتم و کاشتم.

 


مجموعه گل آذین سارا هست که حاوی چندتا گل کوچک بنفش و میوه های نرسیده که سبز رنگ می باشد.

 

اینم میوه های رسیده سارا که حاوی بذر نیز بود. ( این عکس دوسال پیش هست و انگار از بذر آن عکسی نگرفتم ، دقیق یادم نیست اما در آرشیوم هم نبود )

 

 

وقتی بذرها را در خاکبرگ کاشتم خیلی سریع سبز شد اما گنجشک ها حمله سریعی کردند و جز یک بوته که نجات دادم بقیه اش را خوردند. (جای نوکشون مشخصه)

 

 

در حال حاضر ازش دوتا گلدون دارم و چندین بار ساقه آن را از طریق خوابانیدن تقسیم کردم و به دوستان و آشنایان دادم. منظورم از خوابانیدن اینست که ساقه ایی که طویل شده را روی خاک گلدان جدید که در کنار گلدان اصلی است قرار میدهم و یک سنگی روی آن می گذارم  تا ساقه تکان نخورد و اون ساقه با قرار گرفتن بر روی خاک مرطوب ریشه تولید کند و بعد آن را از گیاه مادری جدا میکنم.

محلی که گلدان است نیمه سایه است و فقط بعد از ظهر آفتاب میگیرد. هر وقت عکس از گیاه گرفتم خدمتتون نشون میدم فعلا شاخه آنچنانی ندارد.نیشخند

 

[ جمعه ۱٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]