نویسنده این سطور : زهرا فرشید

این پست چند روز پیش ارسال شده بود و حاوی مشاهدات مهندس دهقانی بود. در واقع این پست سوالی بود و نیاز به مشارکت همه شما دوستان داشت و مثل همیشه کم نذاشتید. همزمان از دکتر عطامهر در این مورد سوال کردم و ایشان مثل همیشه من یک جوانه ام را مورد محبت خودشون قرار دادند و جواب زیر را ارسال کردند.

سلام،
با تشکر از سوالتون، در جواب باید به عرض برسانم که خودتون صحیح درج کردین و این گیاه درخت نارون بوده و گال ایجاد شده بر روی ان توسط بزاق شته های گال زای نارون ایجاد میشود. بزاق باعث افزایش تعداد و حجم سلول‌های برگ میشود و تغییر کلروپلاستها را به همراه دارد. شته‌ها در داخل گال از دسترس دشمنان طبیعی در امان می‌مانند.
به نظرم بکار بردن اصطلاح گل برای گال صحیح نیست. همانگونه که شما بهتراز من میدانید گل تعریف دیگری دارد که بهتر است در موارد مناسب بکار رود.

شاد و تندرست باشید
دکتر عطامهر

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

نوشته سطور زیر : مهندس سجاد دهقانی

سلام به همه دوستان 

توی سفر اخیرم به تهران به درختی برخوردم که هر کسی رو به طرف خودش جلب می کرد . مخصوصا مهندسین کشاورزی رو (از بس که هممون نکته بینیم ماشاللهچشمکنه ؟)

قبلا ریشه نابجا ، میوه نابجا و گل دهی نابجا دیده بودم ولی درختی که این همه گل نابجا یکجا داشته باشه ندیده بودم . باید خاطر نشان کنم که تا اونجایی که من چشمام سو داشت و می دید هیچ گلی رو درخت نبود مگر گلهای نابجا (شاید نزدیک 100تا گل)و این بنظر من بسیار جذاب و حسسسابی جالب بود

نکته دیگه اینکه کنار دمگل سبز روشن هست و پشت برگ نیز حشرات سفید رنگ بسیار کوچکی دیده میشد

 


نمایی از چند تا از این گلها

 

یکی از برگها رو جدا کردم تا دقیق تر ببینیم

گل رو باز کردم ببینم داخلش چجوریه که با این صحنه روبرو شدم

داخل گل رو این آفت های سیاه رنگ و کاملا کرک دار پر کرده بود . اون حشراتی که پشت برگ بود با این آفت کاملا مغایر بود .

حالا 2سوال

1: از دوستانی که توی مناطق  معتدله هستند که شاید این درخت رو دیده باشن میپرسم (و البته بقیه دوستان اگه اطلاعی در مورد این درخت دارن) نام این درخت چیه؟ 

این درخت نارون هستش

2: حشراتی که داخل گل هستند رو با توجه به توضیحم کسی میشناسه؟(قبول دارم عکس کمی نامعلومه آخه با موبایل گرفتم)

به کمک دوستان عزیز معلوم شد این آفت شته گال زای نارون هستش که با کمی گشتن توی فضای مجازی تونستم یه مطلب معتبر (آقای مختاری مدیر عامل سازمان فضای سبز تهران)برای شما عزیزان پیدا کنم. هرکس خواست بگه براش ایمیل کنم.

 توضیحی کوتاه(از دکتر عطامهر): گال ایجاد شده بر روی برگ توسط بزاق شته های گال‌زای نارون ایجاد میشه. بزاق باعث افزایش تعداد و حجم سلول‌های برگ میشه و تغییر کلروپلاستها را به همراه داره. شته‌ها در داخل گال از دسترس دشمنان طبیعی در امان می‌مانند.

[ دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:٥۳ ‎ب.ظ ] [ سجاد دهقانی ]