من یک جوانه ام
باغبانی * گیاهان آپارتمانی * گلهای فصلی * سبزیکاری * گیاهشناسی * عکاسی و کمی متفرقه 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب

 ایمیل جالبی برایم ارسال شده با عنوان جهش های ژنتیکی در گل ها و گیاهان که بد ندیدم در اینجا با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

گاهی تغییرات غیرمتعارفی در گیاهان میبینیم که می تواند حاصل جهش در ژنوم گیاه باشد و یا نه در اثر نوسانات محیطی باشد و ربطی یه ژنوم نداشته باشد.

 

 

مثلا خیلی وقت ها میوه هایی با ظاهری عجیبی دیدیم که این میتونه مثلا در اثر نیش یه موجود مکنده روی تخمدان گل درمراحل اولیه باشد و ربطی به ژنتیک ندارد و یا مثلا در اثر عدم گرده افشانی کامل گل باشد. مثلا همین کیوی و توت فرنگی اگر کامل گرده افشانی نشود میوه ناقص و بدفرم می شود.

در عکس زیر یک میوه توت فرنگی دیده می شود که روی میوه برگک های وجود دارد ، در اینجا لازمه اول درمورد مورفولوژیکی میوه توت فرنگی بگم : یک میوه توت فرنگی از چندصد میوه کوچک به نام فندوقه تشکیل شده است یعنی یک گل دارای چندصد تخمدان گل هست که هر کدام باید گرده افشانی شوند تا میوه سالم و خوش فرم شود و دیدن این برگک ها میتونه در اثر تغییر در بالانس هورمونی گیاه در اثر شرایط محیطی باشد که کنار هر فندوقه یک برگک تشکیل شده است.

خلاصه مطلب اینکه هر تغییر ممکنه علت های گوناگونی داشته باشد.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ چهارشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آفتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد. اینستاگرام من : baghban65 پست الکترونیک : z_farshid@yahool.com
موضوعات وب
آرشيو مطالب
RSS Feed

کد جستجوی گوگل در سایت یا وبلاگ
جستجو در: