سلام....امروز میخواهم در مورد نخل های تو حیاط خونمون بگم.امیدوارم مفید باشه.لبخند

بخاطر علاقه ایی که پدرم به نخل ، تمام خونه ما هم پر از نخل شده.ابرو

حدود 6 درخت نخل داریم که شامل رقم گنَتار و شکر هست.البته یک درخت خرمای نر هم داریم که خودش بطور اتفاقی سبز شده ولی ما از اون به عنوان درخت گرده دهنده استفاده نمیکنیم. چون باید به این موضوع توجه داشته باشیم که دانه گرده در زودرسی،رنگ و اندازه خرما موثر هست و با انتخاب دانه گرده مناسب می توان میوه خرما را حدود 20 روز پیش رس کرد.یا اندازه میوه را 3تا4میلیمتر افزایش داد.

 

 


معمولا درخت خرما ( به شرط اینکه با بذر تکثیر شده باشد ) در سن 8تا 12سالگی شروع به گل دادن می کند.

جوانه های گل در خلال زمستان ایجاد می شوند و رشد سریع خود را هم در بهار انجام می دهند.

بین گل های ماده و نر تفاوت های زیادی وجود داره.که خیلی راحت شما میتوانید اونها را از هم تشخیص بدهید.خرما یه درخت دوپایه هست یعنی اینکه گل های ماده و نر روی دو درخت بطور جداگانه تشکیل می شوند.هنگام باز شدن گل های ماده به رنگ زرد و گل های نر هم سفید خاکی مانند هست.

این عکس گل های نر را نشان میدهد. گرده های فراوانی تولید میکنه.حتما هم برا خشک کردن اون باید از پارچه استفاده کنیم.گل های نر شامل سه کاسبرگ و سه گلبرگ و شش پرچم هست.دانه گرده هم 5تا12ساعت پس از باز شدن پرچم ها در فعال ترین دوره زندگی خودشون هستند که این موقع مناسبترین زمان برا استفاده کردن اونها هست.

 

 

 

اینم گل های ماده هست.با سه کاسبرک و سه گلبرگ و یک مادگی سه برچه ای که فقط یکی از برچه ها بارور میشه و تولید دانه و میوه میکنه.خوب نگاه کنید هم گل ماده و هم گل نر بدون دمگل هستن.

 

 

این نخلی که  گرده افشانی کردیم رقم گنتار هست.اگه شما با درخت خرما کار کرده باشید به راحتی و بدون اینکه میوه روی درخت باشه میتونید از روی برگ ها هم تشخیص بدهید که چه رقمی هست.مثلا برگ های گنتار سبز تیره و برنده تر از رقم شکر هست.میوه های خوشمزه تری هم داره.البته شکر هم به نوبه خود خوشمزه هستچشمک 

از متداول ترین روش گرده افشانی در خرما ، گرده افشانی توسط انسان  هست که در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت انجام می گیرد.

حدود 8تا 10هزار گل در گل آذین درخت ماده قرار داره که بسیار بیشتر از اون هم در درخت نر هست.

گل ها هم درون یک جسم منحنی شکل کشیده ای بنام اسپات قرار داره.البته اسم دیگه که گفته میشه تارونه هست.تو شهر بم و قسمتی از خوزستان هم من شنیدم بهش میگن کاشکیلو....

اسپات گل ها را در برابر عوامل نامساعد حفظ میکند و رنگ اون ابتدا سبز هست ولی وقتی می رسد قهوهای می شود.

 


 

 گل ها بر اثر فشاری که به تارونه وارد می کنن باعث شکاف برداشتن اون شده و به مدت 3تا5روز ما فرصت داریم تا گرده افشانی رو انجام بدهیم.دقت کنید اگه دیرتر از این مدت گرده افشانی رو انجام بدهیم میوه های مرغوبی نداریم یا اصلا میوه ای تشکیل نمی شود.

همانطور که گفتم گرده افشانی توسط انسان انجام میگیره و کار خیلی راحتی هست.فقط کافیه گل های نر را که قبلا در محل کاملا خشک و روی پارچه پهن کرده اید رو مقداری رو داخل خوشه ماده قرا بدهید و دور اون هم با برگ های درخت خرما ببندید. بهمین راحتیلبخند

 

 

[ چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ٩:۳٩ ‎ق.ظ ] [ زینب حیدری پور ]