یکی از معایب کود دامی افزودن  املاح بیشتری به خاک هست که باعث شور شدن خاک می شود و عاملی برای خشک شدن و یا سوزش گیاهان می باشد. در نتیجه اگر خاکی خودش شور و قلیایی باشد با افزودن هرچه بیشتر کود دامی وضعیت آن بدتر نیز خواهد شد.

در مقابل از محاسن ورمیکمپوست قابل کشت کردن زمین هایی با املاح بالا و شوری است و من از این حسن استفاده کردم و در زمینی که میزان املاح بالا بود برای کشت مرکبات به طور نمونه از ورمیکمپوست استفاده کردم. من مرکبات را در اواخر دی ماه کاشتم و الان گل هم دادند و وضعیت خوبی دارد ولی باید دید تابستان را چطور پشت سر میگذارد و باید تدابیری را برای آن بیاندیشم.

در این منطقه که مرکبات کاری کردم در تابستان هوا خشک و داغ می شود و باد داغ (تَش باد ) نیز دارد و همن شرایط باعث میشود سطح تبخیر افزایش یابد و املا به منطقه توسعه ریشه و سطح خاک راه پیدا کنند و این خودش نور الانور است. اثر باد داغ را پیچیدن برگ (پیش) نخل کاهش میدهم اما برای تبخیر تنها راه حلی که به ذهنم میرسد آبیاری غرقابی به دفعات بیشتری در طول هفته است.

ابتدا چاله هایی عمیق حفر کردیم و درون آن را خاکی سبک و بدون شوری ریختیم و کودال را با رومیکپوست و خاک مناسبی از نظر بافت و املاح (شنی-لومی) پر کردیم.

مرکبات شامل پرتقال و نارنج و لیمو میشود.

امسال تابستان نقطه زوم من این چندنهال هستند که باید تابستان اول را سالم و سلامت پشت سر بگذارند.

 

 


 

 

 

این کیسه را سر شلنگ که فشار آب بالایی داشت زدم تا خاک اطراف نها را چال نکند.

 

 

 

[ شنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]