سلام

یکی از فن های جذب دید بیننده کار با طرح های سخت و نرمه (صخره و گیاه). چند سالی هست که توی پارکها ، فضای سبز میادین ، خونه باغها و... از این تکنیک استفاده میشه و باید گفت که این تکنیک واکنش بسیار خوبی از طرف کارفرما و بیننده یا ناظر عمومی  داشته . این فن چون  هم درسطح های کوچک(به عنوان focalpoint) و هم متوسط و بسیار بزرگ میتونید استفاده کنید توصیه میشه که در صورت امکان با وجود شرایط و مکان مناسب برای پیاده کردن این تکنیک حتما از این تکنیک استفاده کنید .

توضیحی کوتاه برای برخی دوستان که میخوان یکم بیشتر بدونن از انتخاب سنگ و گیاه

(تهیه و انتخاب سنگ

کنار جوى‏هاى آب قلوه‏سنگ‏ها و سنگریزه‏هاى رنگارنگ فراوونه، اما سنگ‏هاى بزرگ‏تر رو میتونیم  از اطراف شهر تهیه کنیم.برای آماده کردن زمین قبل از هر چیز زمین را کودپاشى میکنیم و با بیل زیر و رو مى‏کنیم تا کاملاً هوا بخوره،بعد کلوخه‏ها را با چنگک خارج میکنیم  و آن را صاف و یکنواخت مى‏کنیم، در صورت تمایل مى‏تونیم سطح باغچه را با خاکریزى بیشتر به شکل برآمده یا تپه دربیاریم.ابتدا سنگ‏هاى بزرگ را در محلى مناسب قرار می دیم. هر قدر سنگ‏ها بزرگ‏تر باشند باید فاصله شون از یکدیگه بیشتر بشه. بعد از چند بار جابه‏جا کردن سنگ‏ها ، شکل مناسب و دلخواه شما به دست میاد.

اطراف سنگ‏هاى بزرگ (حد فاصل سنگ‏ها) مقداری خاک اضافه می کنیم تا بستر مناسب براى کاشت گیاهان آماده بشه.وقتى گیاهان را به زمین نشوندید، قلوه سنگ‏ها و در آخر سنگریزه‏ها رو در زمین پخش کنید.

نکاتى که در انتخاب گیاه به ما کمک مى‏کند عبارتند از:

وسعت زمین، نور، رطوبت نسبى محیط و مقدار آب موجود)


 

یک پارک محله ای  توی شهرک بهمن (اتوبان شهیدبابایی – مجتمع ولایت) چندروز پیش کار کردم که عکسی از اون براتون گذاشتم ولی متاسفانه چون برای یکی از ارگان های دولتی بود و نظر کارفرما همه چیز رو مشخص می کرد و توضیحات من هم کارساز نبود یجورایی مجبور شدیم توی این قطعه این تکنیک رو پیاده کنیم (متاسفانه بعضی اوقات برای مجری خط و مشی مشخص شده از قبل)

بعد از سبز شدن چمن و اتمام گلکاری این پارک ، عکسهای مفصلی براتون میذارم

 

حالا توی بوشهر خودمون توی پارک مروارید کنار نفتکش چند مورد از تکنیک سخت و نرم اجرا شده که متاسفانه نصفه و نیمه رها شده و متاسفانه چهره بدی به پارک داده (نکته اینجاست که فقط 1 سال (از 18/12/90 همزمان با روز بوشهر) از ساخت این پارک میگذره و اینگونه به این پارک رسیدگی نشده) . امیدوارم که یه فکری برای این موضوع بکنن و کار نیمه رها شده رو تمام کنند.

به امید روزی که فقط حرف نزنیمو عمل کنیملبخند

[ یکشنبه ٦ اسفند ۱۳٩۱ ] [ ٩:٢٤ ‎ق.ظ ] [ سجاد دهقانی ]