نام فارسی :شیپور فرشته ها   

نام انگلیسی:angel’s trumpets                  

نام علمی:  Brugmansia  feingold

خانواده: Solanaceae  (تیره سیب زمینی ) 

 این گیاه دارای هفت گونه است که به شکل درختچه هایی کوچک ویا بوته هایی بزرگ هستند.که تنه ها و شاخه هایی نیمه چوبی دارند . برگها ضخیم و دارای کناره هایی دندانه دار و اغلب پوشیده از پرز می باشد برگها دارای آرایش متناوب که طول برگ 4تا 18 وبه عرض 3تا 11 سانتی متر  می رسد.  


 این گیاه دارای گلهایی شیپوری شکل معروف به شیپور فرشته ها ،که دارای رایحه ای معطر و بسیار چشمگیر به خصوص در هنگام غروب آفتاب  است. گلها به رنگهای سفید،زرد، صورتی،نارنجی ،سبز وقرمز می باشد.ندازه گلها درشت که ارتفاع آنها به 10 تا 35 سانتیمتر می رسد . گلها بصورت تکی ،دوتایی ویا چند تایی رشد می کنند. . از این گیاه در صنعت دارو سازی استفاده های فراوانی می شود.

در مهر ماه گذشته که برای خرید گل وگیاهان زینتی به استان مازندران ، شهرستان تنکابن رفته بودم درخانه ای عطر دل  انگیز این گیاه توجه ام را جلب کرد، با اجازه صاحب خانه تعدادی قلمه از آن تهیه و در گلدان کاشتم که اکنون به درختچه هایی تبدیل شده اند .شیپور فرشتگان بومی نواحی حاره و جنوب آمریکا و بیشتر شمال شیلی و جنوب شرقی برزیل  میباشد.  .این گیاه سازگار با مناطق گرمسیر و مرطوب است . بوی خوش این گیاه در هنگام غروب باعث جذب حشرات شب پرواز (شب پره ها) جهت گرده افشانی می شود همچنین در موقعیت مناسب دارای میوه هم خواهد شد. 

[ جمعه ٤ اسفند ۱۳٩۱ ] [ ٩:٥٤ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]