تصاویر ارسال شده توسط مجتبی شیرازی است.

گل جالیز

تیره : Orbanchaceae

اسامی دیگر این گیاه : گلک – گل گخرونه – گل سرطان – پلنگو – گل پلنگ

 

گل جالیز یک کاملا گیاه انگل هست یعنی  برگ و سبزینه (یا کلفرویل که فتوسنتز کند)  ندارد و حتی ریشه ایی که آب و مواد غذایی جذب کند  ندارد و شما فقط یک شاخه گلدار میبینید که حتی شاید بگید چه زیباست  اما گیاهی هست که فقط به گیاه میزبان چسبیده و از شیره جان آن میمکد و اگر برای شما گیاه میزبان ارزش خاصی داشته باشد باید یا این انگل را حذف کنید یا فاتحه ایی برای میزبان بخوانید.

بذرهای بسیار ریز این گیاه در مجاورت ریشه گیاهان گلدار در مزارع مثل گوجه فرنگی و ... رشد میکند و اندام مکینه یا مکنده خود را وارد قسمت پوست ریشه گیاه میزبان کرده و شروع به تغذیه از آن میکند.  قسمتی از گل جالیز که بیرون ریشه میزبان هست شروع به رشد کرده و اندامی شبیه به غده تولید میکند و این غده اندام ریشه مانند ظریفی تولید میکند که ریشه نیست و جذبی انجام نمیدهد بلکه به دنبال ریشه های گیاهان دیگر هستند تا به درون آنها نفوذ کرده و از شیره آنها بمکند.

 

 

خوب با این توضیحات من متوجه شدید که این گیاه چقدر می تواند خطرناک باشد و حتی می تواند یک مزرعه را کاملا از بین ببرد. گل انگل جالیز با مکیدن مواد غذایی گیاه میزبان گیاه را با کمبود مواد غذایی و انرژی روبرو میکند و گیاه بیمار گونه است و محصول آن کاهش یافته و در موارد شدیدتر از بین میرود. حتی دیده شده بوته گوجه فرنگی که با 80 بوته گل جالیز محاصره شده و در این حالت برای گیاه میزبان کاری نمیود کرد.

متاسفانه وقتی متوجه این گیاه اگل میشویم که از خاک خارج شده و ارتباط با ریشه میزبان برقرار کرده و ما فقط باید مانع از گلدهی و تولید بذر آن کنیم.


 

 

گاهی وقتی گل یا درختی خریداری میکنید ممکن هست در خاک آن بذر گل جالیز باشد که به محض مشاهد بوته قبل از گل دادن آن را ریشه کن کنید و از منزل خارج کنید.

از جمله گیاهان میزبان : آفتابگردان – گلرنگ – بادمجان – گوجه فرنگی – توتون – تباکو – عدس باقلا – نخود – کلزا – هویج – پیاز – هندوانه و سایر کدوئیان – انار و بادام و ...

با کلیک بر روی عکس زیر ، آن را در سایز بزرگ و خوانا ببینید.

 

 

 

 

این گیاه بیش از 150 گونه در سراسر ایران دارد که 36 گونه آن در ایران خسارت وارد میکند و در استان بوشهر گونه orbana aegyptiaca و  O.cerunaبیشترین خسارت را وارد میکند.

مشخصات گیاهشناسی O.ceruna :

1-      براکته های گل به رنگ زرد روشن

2-      ساقه تک شاخه

3-      ارتفاع شاخ 20-30 سانت

 

مشخصات گیاهشناسی O.aegyptiaca :

1-      براکته ها گل به رنگ بنفش و آبی

2-      ساقه چند شاخه و منشعب

3-      ارتفاع 15-20 سانت

 

 

مبارزه بیولوژیکی :

1-   قارچ آنتاگونیست Fusarium solani  : در حال حاضر این قارچ مفید در بسته های یک کیلویی با نام فوزارین به صورت پودری مخلوط با مواد مغذی در بازار وجود دارد و کشاورزان میتوانند همرا با آب آبیاری یا مخلوط با خاک بدون صدمه به گیاه میزبان جمعیت این گیاه انگل را کنترل کنند.

2-   بذرهای گیاه جالیز تا در مجاورت ریشه گیاه میزبان نباشد و تحت تاثیر مواد ترشحه شده از ریشه قرار نگیرد رشد نمی کند و این خود یک نقطه ضعفی برای این گیاه است به این صورت که در مزارعی که جمعیت این گل جالیز زمین را غیرقابل کشت کرده است مواد محرک رشد را در مزرعه میریزند در این حالت بذرهای گل جالیز رشد جوانه میزنند اما چون گیاهی کاشته نشده زود میمرند و اگر به طور پیاپی این کار انجام شود به مرور از جمعیت بذرهای این گیاه انگل کاسته می شود.

3-      یکی دیگر از نقاط ضعف این گیاه حساس بودن ساقه آن به رطوبت بالا و ماندابی شدن آب در مزرعه است که فورا میپوسد.

 

4-   گیاهان تله Trap crops گیاهان هستند که میزبان مستقیم گل جالیز نیستند و فقط با کاشت آنها بذرها در نزدیکی ریشه این گیاهان رشد کرده ولی چون نمیتوانند با آنها ارتباط آوندی برقرار کنند میمیرند در نتیجه در این روش از ذخیره بذری در زمین مزرعه کاسته میشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جالبه بدانید که هر بوته بذرهای بسیار زیادی تولید میکند که بسیار بسیار مقاوم نیز هستند و حتی در دستگاه گوارش حیوانات از بین نمیرود اگر کسی از کود دامی که کاملا پوسیده نشده ایی استفاده کند که حیوان تولید کننده آن هم با این گیاه انگل تغذیه شده باشد دیگر خدا میداد که چه بر سر مزرعه یا باغ و یا باغچه می آید چون مملو از علف هرز می شود.  

 

منبع : نشریه ترویجی آشنایی با گیاه انگل جالیز و روش های مدیریت آن ، سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر – نگارنده : مهندس فرزاد کرم پور

[ شنبه ٢٦ اسفند ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]