یکی از موضوعات قابل بحث در کشاورزی کاهش استفاده از سموم آفت کش است. این سموم که در مقادیر زیادی در مزارع استفاده می شود اثرات بسیار سوئی بر روی طبیعت و انسان ها دارد که مطمئن هستم هر کدام از شما خوانندگان اثرات آن را دیده و خوانده اید.

خوشبختانه روشهای خوبی برای کنترل بیولوژیک هست که هنوز در جامعه کشاورزی ما چندان جا نیافتاده و کشاورزان و حتی همین من و شمایی که در خانه گیاه نگهداری میکنیم هنوز حاضر نیستیم چیزی بجای سموم قبول کنیم ولی خوب قطعا یک روز ....

در کنترل بیولوژیک از  موجودات زنده مفید بر علیه  موجودات زنده مضر که ما بهشون میگیم آفات و بیماری استفاده می شود.

موجودات زنده مفید شامل قارچ ها ، باکتریها ، ویروس ها ، نماتدها و حشرات می شود. چرا تعجب میکنید؟نکنه دارید به این فکر میکنید که این موجودات خودشان مضر هستند؟

جواب منم اینه که شما درست فکر میکنید اما با یک مثال این موضوع را برای شما روشن میکنم :

مثلا بیمار گیاهچه میری ، در این بیماری گیاهچه کوچک شما که تازه از بذر خارج شده یهو میمیرد که علت آن قارچهای خاکزی هستند که همیشه در خاکها وجود دارند اما گاهی کمتر و گاهی بیشتر. جالب بدونید که از قارچی بنام تریکومادرما برای پیشگیری و کنترل این بیماری استفاده می شود.

مثال دیگه آفت کنه دونقطه ای هست که در شرایط گرم و خشک در گلخانه ها شیوع پیدا می کند ، در این مورد از کنه شکارگر اسپایدکس برای کنترل آن استفاده می شود تا خسارت ایجاد نکند.

از این دست مثالها زیاد میتونم بزنم و آفات مختلفی هستند که به صورت بیولوژیک قابل کنترل و پیشگیری هستند. در اینجا یک تحقیقی ساده با عکس هست که جدولی از لیست آفات و بیماری ها به همراه کنترل کننده های بیولوژیک که در چند گلخانه در ایران امتحان شده درج شده است.

این بخش از بحث کشاورزی در رشته گیاهپزشکی به صورت تخصصی قابل بحث هست و منم اطلاعات بیشتر و تخصصی تر فعلا ندارم . در صورت کسب اطلاعات بیشتر قطعا با شما دوستان در میان میگذارم.

----------------------------------------------------------------------------------------------

در مورد مصرف کودهای شمیایی نیز مانند سموم زیاده روی میشود و بسیاری از اراضی را غیرقابل کشت میکند و کلی از این ترکیبات شیمیایی سر از بدن ما در می آوردند و بیماری هایی را ایجاد میکنند که ما را غافل گیر میکنند.

مثلا در سبزی ها برگی برای تولید برگ بیشتر بی رویه از کود ازته استفاده میکنند این در حالی هست که این کود در برگ به صورت نیتریت ذخیره شده و با مصرف زیاد آن برای ما و خصوصا برای کودکان و زنان مسمومیت ایجاد میکند.

به همین دلیل گفته می شود از کودهای آلی مثل ورمیکمپوست استفاده کنید در این صورت از یک ترکیب طبیعی استفاده کرده اید که در خاک پایدار هست و بافت خاک شما را بهبود می بخشد و از طرفی با تقویت ریشه و شاخساره گیاه میشود و هزینه کمتری را بر روی دست کشاورز می گذارد.

کود ورمی کمپوست از این جهت که مانند کود حیوانی باعث تجمع املاح در خاک و در نتیجه گیاه سوزی نمی شوذ و علف هرز ندارد و ترکیبات آن باعث فعالیت بیشتر موجودات ریز مفید خاک می شود مفیدتر خواهد بود.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

باید دیده دیگر چه سموم بیولوژیک و کودهای آلی دیگری به بازار عرضه میشود یا شده که ما از آن بیخبریم؟

اگر خبری دارید من را بی اطلاع نگذارید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

شنیدم که مجله نشنال ژئوگرافیک نیز به فارسی با عنوان گیتانما ترجمه شده اما هنوز موفق به تهیه آن شده ام. آیا شما اطلاعی دارید؟

[ شنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]