نشاء کاری گوجه فرنگی و فلفل در منطقه کاکی حدودا از اواسط مرداد ماه شروع می شود که این کار به صورت وسیع انجام می شود باید باشید و حضورا برید ببینید برای منم یکی دوباری فرصتی شد تا به خزانه های نشاء گوجه یه سری بزنم چندتا عکس هم بگیرم :

این خزانه که حالت سایبان داره یا شاید بهتر بگم چهارچوب گلخانه داره با پوشش توری های سبز رنگ و اسکلت گالوانیزه هست و البته مجهز به سیستم فن پوشال است.

 

 

این توری های سبز رنگ بیشتر در گلخانه برای مانع از ورود حشرات در مواقعی که برای تهویه پلاستیک را کنار میزنند استفاده می شود. البته سایه بسیار عالی هم تولید می کند.

همانطور که در عکسها خواهید دید سینی های نشاه از جنس فایبرگلاس را ، روی بلوک قرار دادند تا به طور مستقیم با خاک در ارتباط نباشد ، اینجوری تهویه بهتر صورت می گیرد و همچنین نشاها احتمال اینگه دچار گندیدگی و بروز بیماری های قارچی خاکزی شود کمتر است ، از طرف دیگه ریشه های نشا در خاک فرو نمیره و بعد برای جابجایی نشا هیچ مشکلی ایجاد نمی گردد.

 

 

آبیاری با شلنگ و توسط کارگر صورت میگیرد ، در همین گلخانه از روش میست یا مه پاش استفاده کردند اما طبق چیزی که صاحب خزانه گفت بیماری قارچی بشد شیوع پیدا کرد و کلی از نشا ها از دست رفت برای همین هم میست را قطع کرده اند ، البته من شک ندارم که روش مناسبی برای اجرای میست اجرا نکردن برای همین مشکل پیدا کردند به هر حال من ندیدم به چه صورت بود برای همین نظری هم نمی دهم.

 

از کارت های زرد هم برای جلب حشرات . کاهش احتمال انتقال  بیماری های قارچی و ویروسی و همچنین خسارت ناشی از خود حشرات نصب کرده اند. کارت زرد ، شته ها ، مگس سفید و ... را به خود جذب می کند.

 

 

در پست آینده شیوه سنتی کاشت بذر گوجه فرنگی را نشان خواهم داد.

[ چهارشنبه ۱٥ دی ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]