یکی از قدیمی ترین نرگس زارهای طبیعی ایران و منطقه زاگرس در استان خوزستان (شهرستان بهبهان) است که قدمت آن به قبل از میلاد مسیح باز می گردد  ، مساحت آن درحدود500 تا 700 هکتار بوده است.که متاسفانه با مکانیزه شده کشاورزی و همچنین تصرف اراضی برای کشت غلات  ، بخشی وسیع از این گلزارها که یک سرمایه ملی نیزبوده  ،از بین رفته است. نرگس زار بهبهان(منطقه حفاظت شده به وسعت بیست هکتار،توسط اداره منابع طبیعی شهرستان  ) هم اکنون نیز از جمله مناطق مهم و با سابقه رویش  گل نرگس بوده و از نرگس زارهای طبیعی و معروف ایران  با ذخیره ژنتیکی فوق العاده محسوب   می شود. طی سالهای اخیر تعدادی از باغداران علاقمند اقدام به کشت و پرورش گل نرگس در مزارع خود را نموده اند که در حال حاضر مساحتی بالغ بر120 هکتار را شامل می شود.


گل نرگس از خانواده Amarylliceae با نام علمی Narcissus گیاهی است علفی و پایا،دارای دو نوع ساقه (ساقه زمینی و ساقه هوایی) که ساقه زمینی آن متورم و به شکل پیاز بوده که به وسیله تارهای رشته ای سفید با خاک در ارتباط است و ساقه هوایی آن باریک و فاقد برگ است.از دیگر مشخصات گل نرگس می توان به گل های دو جنسی ، باکاسبرگهای سفید رنگ و گلبرگهای زرد رنگ،پرچم های زرد رنگ و تخمدان زیرین اشاره کرد.

این گل جزو تک لپه ای ها بوده .گل نرگس دارایحدود 65 گونه و هزاران رقم و دو رگه  است در سرتاسر کره زمین به خصوص در نواحی گرم و خشک فراوان است. از زمان گذشته 24 رقم گل نرگس در منطقه بهبهان وجود داشته است اما اکنون فقط 8 گونه آن یافت می شود.در نرگس زار بهبهان سه نوع گل نرگس برداشت می شود که 70 درصد مساحت نرگس زار را   نرگس شهلا و20 درصد را نرگس پرپر و 10 درصد را نرگس مشکین یا مسکین در بر گرفته است.

[ چهارشنبه ٤ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]