هرسال نزدیک عید مناطق غیر مسکونی که علف های فصلی در اثر باران توشون رشد کردند پر از کرم های نوروزی میشوند که پارسال پستی در این رابطه در اینجا با یکسری عکس گذاشتم که اگر دوست داشتید می توانید ببینید. اما امسال چون بوشهر اصلا هوا سرد نشده و باران چندانی جز دوبار نیامده این کرمها از اواخر دی ماه سرو کله اشون پیدا شده و بخور بخوری راه انداختند که نگو و نپرس.

من که خیلی نگران گلهای فصلی که کاشتم هستم برای همین امروز سم سوین را اطراف باغچه ها و بین گلها ریختم شاید کمکی بشه. نحوه مصرف سم سوین به این صورت هست که مثلا نیم کیلو سم داریم با نیم کیلو آرد قاطی میکنیم و اطراف محلی که گل و سبزی کاشتیم میریزیم تا هم از دست مورچه ها خلاص بشیم و هم این کرم ها.

این تصویر همون کرت اسفناجی هست که در اینجا ازش حرف زدم. کرمها بدجوری اسفناج و تربچه نقلی و ترب سفید ها را میخورند البته سبزی های دیگه رو هم بی نصیب نذاشتن. (تربچه نقلی ها حسابی سرهای قرمز خوشگلی تولید کرده بودند که نشد عکس بگیرم) برای نجات از دست این کرمها کرتهای اسفناج و تربچه و ترب سفید را کاملا خالی کردم و جاتون سبز امشب ماس و اسفناج خوشمزه ایی خوردم چشمک

حالا دنبال سیکل زندگی این کرمها هستم که بعد از کسب اطلاعات کافی با شما دوستان نیز به اشتراک میزارم.

 

 


 

اینم فضولات کرم که همون برگهای گیاه هست که گرانوله شده :

 

 

 

 

[ سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]