این سوسن گرمسیری  که تا حالا چندین پست ازش مطلب گذاشتم چندتا پاجوش داره که من تصمیم گرفتم جدا کنم و ببرم جای دیگه ایی کشت کنم تا همه انرژی خودش را برای گلدهی بگذارد.

یکی از دوستان از من پرسید آیا این گیاه همون دراسنا بلالی هست؟

باید بگم نه ، زیرا دراسناها دارای ساقه واقعی و چوبی هستند در حالی که این گیاه از تیره پیازی ها هست و این ساقه ایی که میبینید چیزی نیست بجز روی هم قرار گرفت دمبرگهای برگها که به تعداد زیاد این ساقه را تولید کرده اند. پس ساقه واقعی نداریم بلکه یک ساقه کاذب است.

شما در گیاه موز و اختر نیز این موضوع را میبینید که انباشته شدن دمبرگها ، ساقه گیاه را میسازد.

 


یکی از پاجوشهای بزرگ را که جدا کردم ریشه قوی ایی دارشت که از درون تنه وارد خاک شده بود.و در محل قطع شده سوارخ هایی که ریشه تولید کرده بود دیده میشد.

 

 

 

 

 

این تنه کاذب سوسن گرمسیری مثل کانگورو هست و در عکس زیر میبینید که متورم شده و اینها در همان پاجوش ها هستند.

البته این عارضه جالب چیز دور از انتظار نیست زیرا این گیاه از نظر مورفولوژی یک گیاه بدون ساقه یا بیساگ ( rosette) هست و محل تولید برگها و جوانه ها کمی زیر خاک است و وقتی این پاجوش ها تشکیل میشوند در میان برگهای هستند و با رشد خود این دمبرگها را پاره میکنند و خارج می شوند.

محل شکاف ها محل برش من برای جدا کردن پاجوش ها بود که خیلی زود التیام پیدا میکند.البته بهتره این محلها با ذغال و یا در صورت داشتن چسپ پیوندن پیوشیده شود تا میکروارگانیسمها فرصت آلوده کردن گیاه را پیدا نکنند.

 

[ دوشنبه ٢٥ دی ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]