بنفشه آفریقایی خریدم اونم 10000 تومان آخ تازه چندتا از برگاش که شکسته و لهیده بودند را جدا کردم.خیلی خیلی گرون بود.لطفا هر کسی بگه تو شهر محل زندگیش بفشه آفریقایی چه قیمتی هست.

بریم سراغ بحث علمی نیشخند که وقتی از پول حرف میزنم دلم میگیره از بس همه چی خیلی گرون شده آخ

قبلا در این پست مفصل در مورد این گیاه صحبت کردم.

اسم فارسی : بنفشه آفریقایی

اسم علمی : saintpaulia ionantha

اسم خانواده :Gesneriaceae

علت خرید این بنفشه و گلهایی که گلدار هستند و در آینده بهتون معرفی میکنم فقط برای رضایت مادرم هست که اعتقاد داره گلی که گل نداره فایده داره و کلا با گیاهان برگساره ایی کنار نمیاد برای همین منم عزمم را جزم کردم کلی گل گلدار براش تهیه کنم.

با توجه به چهار ویژگی عمده این گیاه برای داخل منزل مفید است.

اول نسبت به طول روز بی تفاوت هست یعنی روز کوتاه و طولانی در گلدهیش اثری ندارد.

دوم نیاز نوری کمی دارد حدود 1100 شمع براش کافیه که در پشت یک پنجره که نور مستقیم نداره و حتی لامپ های تو خونه براش کافیه.

سوم  گل دارد.

چهارم اینکه نیاز آبی کمی دارد و فقط هفته ایی دوبار آب در زیر گلدانی آن بریزید و بعد از 20 دقیقه آن زیر گلدانی را خالی کنید کافی است. اماااااا اگر بیشتر از این آبیاری شود گلهای آن فوری گردن کج میکنند و میپوسند. برای خود من پیش اومد همین چند روز پیش دو روز بعد از آبدهی مجددا آبیاریش کردم و این کار من باعث شد که این گل زیبا که در عکس میبنیید از بین رود. یادتون نره از بالا آبیاری نکنید و برگها نیز خیس نشوند و اگر خیس شدند اجازه ندید اب روی برگها بمونه و آن را خشک کنید.

 


گل آذینی شبیه به سیب دارد و به آن گرزن گفته میشود. این گل آدین به این صورت هست که یک گل در انتهای گل آذین قرار دارد که بزرگترین گل هست و به آن شاه گل گفته میشود و بقیه گلها زیر شاه گل قرار د ارند.

 

 

این قسمتهای زرد رنگ که در عکس زیر میبینید پرچم گل هست. پرچم تشکیل شده از یک میله ایی که روی آن کیسه ایی به نام بساک قرار دارد و بساک ها پر از دانه گرده هستند.در واقع الان شما بساک های پرچم که مملو از دانه گرده هستند میبینید.

با حذف این بساکها مانع گرده افشانی گل میشویم و در عوض عمر گل طولانی میشود ولی اینم بگم بذری تشکیل نمیشود.

 

 

روی این برگ تارهای مویی ریزی میبینید که در واقع یکی از نقطه ضعف های گیاه بشمار می روند.چون این پرزها قطرات آب را روی خودشان نگه می دارند و زمینه برای ایجاد پوسیدگی و تجمع بیماری فراهم میکنند.

 

 

 

این روزها حواستون باشه هوا سرد شده و گیاه را کمی از شیشه پنجره فاصله بدید چون شیشه سرد هست و باعث میشه گیاه دچار مشکلاتی مثل بیحالی و خم شدن برگها به سمت پایین شود.

[ پنجشنبه ٢۸ دی ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]