پیش گفتار : 

با سلام، ضمن آرزوی موفقیت  برای  بینندگان گرامی، و کسب اجازه از جناب آقایان مهندس سجاد دهقانی و مهندس محمد اکبری (از نویسندگان وبلاگ )که درزمینه طراحی فضای سبز فعالیت می کنند ، در صورت رضایت بینندگان و موافقت خانم مهندس فرشید (مدیر وبلاگ )مطالبی را که به مرور زمان در رابطه با طراحی فضای سبز جمع آوری نموده ام در فرصتهای مناسب در وبلاگ بگذارم .لازم به یادآوری است که منابع مورد استفاده را در آخر ذکر خواهم کرد .                                                           

همانطور که استحضار دا رید، طراحی فضای سبز یک مبحث بسیار وسیع بوده که از موضوعات متنوعی تشکیل شده است. یک طراح فضای سبز می بایستی کم و بیش خود رابا علوم، هنر و فنون  متعددی ( موارد زیر ) تجهیز نماید. 

1 - نقشه برداری :                                          

این برداشت میتواند از اندازه گیری باغچه  یک منزل به اضلاع 2متر در 4متر تا مساحت یک پارک  بزرگ به وسعت 300هکتار باشد. در مورد باغچه با یک ابزارساده به نام متر، برداشت صورت میگیرد و در مورد اراضی وسیع با استفاده از ابزارهای مدرن نقشه برداری یعنی دوربین های پیشرفته و G.P.S  عملیات برداشت صورت می گیرد.

 2 - نقشه کشی : 

یک طراح می بایستی  توانایی ترسیم شکل  قطعه زمین مورد نظر را با استفاده از مقیاس   مناسب بر روی کاغذ داشته باشد.

3 - آب و هوا ( اقلیم شناسی ) :

یکی از عوامل مهم در زندگی انسان آب و هوا است. آب و هواشناسی یا اقلیم شناسی معادل واژه Climatology  است .هر کشور، شهر یا منطقه خاص دارای شرایط ویژه آب وهوایی است. یک طراح فضای سبز می بایستی با عوامل آب و هوایی از قبیل درجه حرارت، حداقل و حداکثر درجه حرارت، روز های یخبندان، میزان تابش، زاویه تابش، حرکت سایه در طول روز، میزان ارتفاع از سطح دریا، بارندگی وشدت و جهت بادها و... آگاهی داشته باشد.

4- مواد گیاهی :

گیاهان (گلهای فصلی، درختچه های زینتی، پیچهای زینتی، درختان مثمر و غیر مثمر ، کاکتوسها، ساکولنتها و  گیاهان پوششی  و...) اساسی ترین عامل فضای سبزند و همراه با سایر عوامل (مانند ساختمانها، دیوارها، پیاده روها و ...) عناصر اصلی طرح را تشکیل می دهند.

5- عوامل اجتماعی :

شناخت  خصوصیات جامعه و آگاهی از مسائل جامعه شناسی منطقه ( ازقبیل عادات، سنن، آداب و...) بطور مثال: درکشور چین، پارک  «بی هوا » از قدیمی ترین باغهای جهان محسوب  می شود. در قرن سیزده میلادی نخستین پادشاه سلسله  «یوان » آن را بنا نمود. نیمی از پارک را که هفتاد هکتار مساحت دارد حوضه های آبی شامل می شود که در میان آن قصرهای درخشان و معابد آرام و باستانی مشاهده میشود. در مرکز این پارک جزیره کوچکی دیده می شود که جزیره  « چون هوا » نام دارد و میان جزیره یک برج سفید رنگ به سبک تبتی ساخته شده است. از بالای این برج جمعاً سه جزیره کوچک در یک خط به چشم می خورد. این خط به معنای یک حوضه همراه سه کوه است  در داستانهای افسانه ای چین گفته می شود دراین نوع محیط ، داروی طول عمر یافت می شود.

پارک دیگری به نام  « پارک تابستانی » در سال 1750 میلادی ساخته شده که بعنوان یکی از آثار میراث فرهنگی جهان محسوب می شود. مساحت این پارک سیصد هکتار است. یکی از ویژگی های این پارک این است که تلاش شده است همه مناظر زیبا درآن جمع گردد. کوه « وان شو » و دریاچه  « کونمین » دو منطقه عمده در پارک است. کوه    « وان شو » به ارتفاع پنجاه متر به شکل خفاش ودریاچه  « کو نمین » به شکل هلو ساخته شده است زیرا در نظریه سنتی چین، خفاش به معنی سعادت و هلو نشانه عمر طولانی است.  

 

[ سه‌شنبه ۱٩ دی ۱۳٩۱ ] [ ٧:٠٦ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]