من یک جوانه ام
باغبانی * گیاهان آپارتمانی * گلهای فصلی * سبزیکاری * گیاهشناسی * عکاسی و کمی متفرقه 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب

گل سوسن گرمسیری را از بوته جدا کردم بوی ملایم و خوبی داشت.بوی آن را دوست داشتم.

به بهانه این پست میخام اصطلاحی به نام اشک مو ( weeping ) را توضیح بدهم پس به ادامه مطلب سر بزنید.

 


 وقتی گل آدین را قطع کردم شیرابه گیاه (شیره خام:شیره ایی که توسط ریشه ها جذب شده و به قسمت شاخساره ارسال میگردد) با فشار به بیرون سرازیر شد.

در باغبانی اصطلاعی به نام اشک مو داریم.

درخت مو (تاک یا انگور ) در زمستان هرس می شود که به آن هرس سیاه گفته میشود.این هرس در آخر زمستا کم قبل از بیدار شد زمین انجام میدهند حالا اگر این هرس دیر انجام شود و بعد از رشد گیاه انجام شود از محل های قطع شده شیره خام بیرون میزند که باعث تجمع آلودگی و از دست رفتن مواد جذب شده گیاه می شود که اصلا پدیده مطلوبی نیست و به این شیره خام خارج شده اصطلاحا اشک مو گفته می شود.

از آنجایی که بوشهرالان هوا بهاری هست و گیاهان در حال رشد و فعال هستند این پدید بعد از قطع ساقه های ضخیم و آبدار به راحتی دیده می شود.

این شیرابه با شیرابه سفید رنگی که از گیاهانی از تیره افوربیا و فیکوس و انجیر خارج می شود فرق دارد،در این گیاه شیره پرورده که حاصل فتوسنتز گیاه و ... هست خارج میشود.

 

 

در این گلها تخمدان گل در واقع محلی که بذر تشکیل می شود براحتی دیده می شود.گاهی در این گل آذین اندام پیازه مانندی تولید می شود که میتوان کاست و گیاه جدیدی بدست آورد.

 

[ دوشنبه ۱۸ دی ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آفتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد. اینستاگرام من : baghban65 پست الکترونیک : z_farshid@yahool.com
موضوعات وب
آرشيو مطالب
RSS Feed

کد جستجوی گوگل در سایت یا وبلاگ
جستجو در: