شرحی بر یادداشت «برای ثبت در تاریخ»

 

 من دهداری نژاد ،پنجاه و دوساله ،کارشناس باغبانی ،از اهالی استان دلاور خیز و قهرمان خوزستان ،مدتی پیش مطلبی تحت عنوان«برای ثبت در تاریخ »رادر وبلاگ «من یک جوانه ام »قرار دادم که با الفاظ  نامناسب  و کلمات نازیبای یکی از بینندگان روبرو شدم .ابتدا این فرمایش گهر بار از سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) به ذهنم متبادر شد که می فرمایند: «اگر دین ندارید لااقل آزاد باشید». 

دانش ، بزرگترین دستاورد بشر است .دانش بشری ،مدیون هزاران انسانی است که در طول تاریخ با رنج و تلاش فراوان در ارتقای آن کوشیده اند و سرانجام با تراکم آنها به بروز دگرگونیهای تمدنی انجامیده است . نخستین گام در راه بهبود ساختارهای اقتصادی – اجتماعی و توسعه کشور ، دستیابی به تازه های دانش    و نشر یافته های پژوهشگران است  .

 در زمانه ای که بعضی از محققین از در اختیار قرار دادن یافته های خود به دیگران پرهیز می کنند (شاید حق هم داشته باشند)،خانم مهندس فرشید ،بدون هیچگونه چشمداشتی نتایج بررسیها، تحقیقات و جستجوگریهای خود را در اختیار همگان قرار می دهد ،آیاچنین شخصی، سزاوار رسیدن به مدارج بالاتر وتشویق و ترغیب نیست ؟

من از سال 1358 تاکنون یعنی  به مدت 33سال است که بی وقفه در فراگیری علوم باغبانی تلاش کرده ام ،کتابهای متعددی در این زمینه مطالعه کرده اند .از بزرگترین مراکز تولید نهال و ازدیاد نباتات در استانهای گیلان و مازندران ،مرکزی ،فارس ،تهران ،البرز وخوزستان بازدید داشته ام ، با پژوهشکده هاو مراکز تحقیقا تی مختلفی در رابطه با کشاورزی سروکار دارم ،با اساتید بسیاری حشر و نشر داشته ام ،سایتهای ایرانی و خارجی بسیاری را در زمینه کشاورزی خصوصا سیستماتیک گیاهی و طراحی فضای سبز کند وکاو کرده ام ،درکار فروش و تولید گل و گیاهان زینتی هستم ، از طرف اداره ام برای گذراندن دوره آموزشی کشاورزی به کشور انگلستان اعزام شده ام ،درطول مدت خدمت اداریم (27سال) طرحهای تحقیقی – ترویجی فراوانی در رشته های مختلفی کشاورزی اجرا کرده ام و... ولی صادقانه اظهار میدارم  که خانم مهندس فرشید افق جدیدی در رابطه با بعضی از مسایل باغبانی برایم گشوده اند .

در قرن بیست و یکم که قرن تضارب آرا نام گرفته و احترام به نظرات دیگران هرچند مطابق میل نباشد،به عنوان یک اصل پذیرفته شده است. انسانها می بایستی تحمل پذیری بیشتری داشته باشند. اینکه مشاورت مقامات استانی را برای شخص پیشنهاد داده باشی که غیر واقعی نیست،خوشبختانه امروزه بسیاری از مسئولین از جمله استانداران دارای چندین مشاور جوان در زمینه های مختلف هستندتعدادی از هم دوره ایهای دانشگاهی من به مقام وزارت و وکالت مجلس رسیده اند تعدادی از هم بازیهای کودکی من به فرماندهی قرارگاههای عملیاتی و لشکرهای سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس منصوب شده اند.آیا به ذهن آنها خطور می کرد که در آینده به این مقامات برسند.

وبلاگ وسیله ای برای معرفی استعدادها و شکوفایی نبوغ انسانهاست ،بعضی ها حاضر به پذیرش برتری دیگران نیستند و تحمل موفقیت و پیشرفت دیگران را ندارند لذا با بکار بردن الفاظ  بد  سعی در تخریب دیگران می نمایند.

در خاتمه حکایتی را برای آنها که اهل بصیرتند می آورم:

((فردی نزد حکیمی رفت،حکیم به او سفارش کرد که فلان غذا را نخور که عقل را کم میکند .آن شخص در جواب حکیم گفت : عقل چیست ؟ حکیم فرمود :بخور که با تو نبودم ))

مردم اغلب غیرمنطقی، خودمحور و متعصب هستند،

در هر حال، آنها را ببخش!

اگر مهربان باشی، مردم تو را متهم می‌کنند که پشت این مهربانی‌ها هدف‌های خودخواهانه پنهان شده است،

در هر حال مهربان باش!

اگرموفق شوی،‌دوستان دروغین و دشمنان واقعی به‌دست خواهی آورد،

در هر حال موفق شو!

اگر صادق و صریح باشی،ممکن است تو را فریب دهند،‌

در هر حال صادق و صریح باش!

چیزی را که برای ساختنش سال‌ها تلاش کرده‌ای می‌توانند در یک شب نابود کنند،

در هر حال تو بساز!

اگر آرامش و خوشبختی را بیابی مورد حسد واقع می‌شوی،

در هر حال به دنبال  خوشبختی باش!

کار خوب امروز تو را، اغلب افراد فردا فراموش می‌کنند،

در هر حال تو کار خوبت را انجام بده!

بهترین‌هایت را به دنیا بده و این ممکن است هرگز کافی نباشد،

در هر حال تو بهترین هایت را به دنیا بده!

می‌دونی ...در آخر،هر چی بوده بین تو و خداست،

در هر حال هیچ‌کدوم بین تو و آنها نبوده!

(کنت کیت)

 


[ سه‌شنبه ۱٢ دی ۱۳٩۱ ] [ ٩:۳٠ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]