در استان بوشهر الان فصل کشتکار اغلب گیاهان هست. من امروز یه سری سبزی کاشتم و از بذرهای سبزیجات یکسری عکس گرفتم تا شما هم در این تجربه با من شریک باشید.

در عکس زیر کرت هایی که برای کاشت سبزی آماده شده میبینید.

این کرت ها کاملا مسطح شده و خاک آن با کود حیوانی مخلوط شده است. تصمیم دارم دیگه از کود حیوانی استفاده نکنم چون بشدت علف هرز دارد و حتی اگر پوسیده باشد باز این علف های هرز دست بردار نیستند. هر وقت ماده ایی مناسب برای جایگزینی کود دامی استفاده کردم شما را هم مطلع خواهم کرد.

 

 

برای دیدن بذرها به ادامه مطلب سر بزنید.


اسفناج از جمله گیاهانی هست که به گرمای هوا حساست دارد و خیلی زود به گل می رود و به گل رفتن یعنی از بین رفتن کیفیت خوارکی برای مصرف کننده که من و شما باشیم.

بهتر هست اسفناج را متراکم یا باصطلاح مَشت نکاریم چون سبزی ها برگی مقداری نیترات در خود ذخیره می کنند که بعد از پختن در مقدار زیاد خصوصا برای بچه ها می تواند اثر مسموم کننده داشته باشد و اگر ما اسفناج را متراکم بکاریم برگهای گیاه بر روی خود سایه اندازی میکنند و تجمع نیترات ( بعد تبدیل به نیتریت می شود) زیاد میگردد .

 

 

 

گشنیز که ما بوشهری ها به آن سبزی ماهی می گوییم ،بذر آن در صنایع غذایی کاربردهای زیادی دارد.

چون این سبزی در انواع غذاهایی که با ماهی تهیه میشود کاربرد دارد به آن سبزی ماهی گویند.

این سبزی برای داشتن عطر و کیفیت به فسفر بیشتری نسبت به سایر سبزی ها نیاز دارد.

 

 

 

تره یا به قول بوشهری های قدیمی بِگل بعد از سبز شدن بسیار باریک هست و باید چندین بار از نزدیک سطح زمین قطع شود تا برگها کمی پهن تر شوند.

 

 

 

تربچه نقلی از سبزی هایی هست که هم باید تراکم کشت در آن رعایت شود و هم فصل کاشت و هم عمق کاشت.

تراکم بالا باشد تا غده ها کوچک و نقلی شوند ، به گرما تابستان حساس است چون غذه ها تند و پوک می شوند و بسیار سطحی کشت شود چون با کشت عمیق هم غده ها کشیده و بدشکل می شوند و هم دیر برای برداشت آماده می شوند.

 

 

 

ترب نیز همان شرط و شروط کشت تربچه دارد.

 

 

 

بقیه عکس ها در پست بعدی ...

[ چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]