همه ما یه جورایی با پنبه آشنا هستیم چه برای ضدعفونی زخم و چه پاک کردن آرایش و چه بسا برای ساختن عروسک و ... از آن استفاده کرده ایم.

نام فارسی : پنبه

نام انگلیسی : Cotton

نام علمی : Gossypium spp

نام خانواده : Malvaceae

در حیاط محل کار من دوتا بوته پنبه سبز شده که گل و میوه و در نهایت پنبه تولید کرد و این موضوع برای بعضی از همکارانم جالب بود و روزی که این موضوع را در وبلاگ اعلام کردم جالبه بدانید یکنفر نظر داده بود که اصلا نمیدونستم پنبه از گیاه به وجود می آید. امیدوارم این پست که با عکس های دوستان خوبم آرتای عزیز و خام مهندس زهرا دیانت و عکس هایی که من از بوته حیاط اداره ام تهیه کردم برای شما دوستان جالب و مفید باشد.

 

 


همه ما یه جورایی با پنبه آشنا هستیم چه برای ضدعفونی زخم و چه پاک کردن آرایش و چه بسا برای ساختن عروسک و ... از آن استفاده کرده ایم.

پنبه یکی از گیاهان گرمسیری تا نیمه گرمسیری محسوب می شود و در مناطق خشک و نیمه خشک پرورش داده می شود و این به معنی حساسیت این گیاه به سرما و یخبندان است. پنبه را اگر در مناطق معتدله بکارند به عنوان گیاه یکساله محسوب می شود و بعد از برداشت الیاف آن کل بوته از زمین خارج می شود ولی در مناطق گرمسیری می تواند به شکل یک درختچه چند متری ( تا 5 متر) چند سال زنده بماند و محصول دهد اما از نظر تجاری حتما باید بعد از برداشت الیاف بوته را ریشه کن کرد و در سال جدید گیاه جدید کاشت. اگر در حیاط خانه یا اداره بوته پنبه ایی هست نیاز نیست آن را حذف کنید و بگذارید هر ساله با تولید گلهای درشت زرد منظره زیبایی به شما بدهد مثل کاری که من در محل کارم کرده ام.

حتما ارقام زینتی پنبه نیز وجود دارد ولی من هنوز بذر آن را ندیدم اما همین ارقام وحشی نیز زیبایی خاص خود را دارند.

گفتم که پنبه گیاهی گرمادوست هست و دماهای زیر 15/5-13 را تحمل نمی کند. ( به این عدد صفر بیولوژیک گیاه می گویند که در گیاهان مختلف با هم فرق می کند)

گلهای درشت پنبه که نماینگر خانواده مالواسه نیز می باشد زیبا و درخشان هست و با اینکه حشرات را به جذب می کند اما اغلب خودگرده افشان است و مادگی گل با دانه های گرده خود بارور می گردند. اما باز هم گاهی ممکن است حشره ایی دانه گرده پنبه دیگری را زودتر از گرده خود گیاه به مادگی برساند و اصطلاحا گیاه دگر بارور شود. این موضوعی که توضیح کردم برای کشت پنبه و تعیین نوع رقم و کیفیت گیاه و الیاف تولیدی آن بسیار مهم است. اما فقط این را بگویم علت اینکه گاهی بذر یک گیاه را می کاریم و گیاه حاصه شبیه گیاه مادری اش نیست همین دگرگرده افشانی عامل آن است.

پیکره گیاه پنبه حاوی ماده ایی سمی به گیپسول است که برای انسان و حیوان مسموم کننده است. ای سم وسیله تدافعی گیاه پنبه در برابر مهاجمان هست.

پیکره پنبه کرک دار هست و این کرک ها حاوی گیپسول هستند.

تا حالا اسم روغن پنبه دانه شنیده اید؟ این روغن از کم چرب ترین روغن های گیاهی هست و مصرف خوراکی دارد و از بذرهای سیاه پنبه که همراه با الیاف هست استحصال می شود. بذر پنبه نیز دارای گیپسول هست که در مراحل روغن گیری آن را تصفیه میکنند.

 

بذر پنبه که برای تکثیر از آن استفاده میکنند از نظر تجاری دو نوع دارد بذر کرکدار و بدون کرک. بذر بدون کرک ارجحیت دارد زیرا این کرک که در واقع همان باقیمانده الیاف روی بذر هست ممکن است حاوی انواع بیماری های قارچی و ویروسی بود باشه که موقع سبز شدن بذر گیاه را آلوده کند. البته این کرک ها در جذب آب توسط بذر برای سبز شدن آن نیز می تواند یک مانع باشد.

کرک بذر را به چند طریق از بین می برنده :

1-      حرارت : در کارخانه با سرعت توسط حرارت کرکها را می سوزانند.

2-      بذر را با آب و خاکستر و خاک مالش میدهند تا کرک جدا شود.

3-      استفاده از اسید سولفوریک و اسید کلریدریک

 

 

همانطور که می دانید الیاف مصنوعی نیز تولید شده که بجای پنیه استفاده میگردد اما محاسن پنبه نسبت به الیاف مصنوعی بیشتر از آن است که در رقابت با الیاف مصنوعی مغلوب شود :

1-      دوام بالای پنبه

2-      قابلیت شستشو

3-      استحکام الیاف پنبه چه در حالت خشک و چه مرطوب

4-      نرمی

5-      قدرت انتقال بخار

6-      ثبات شیمیایی

البته نمی شود کتمان کرد که نسبت به آتش سوزی و پوسیدگی و خسارت توسط حشرات پنبه از الیاف مصنوعی کم می آورد.

جالب بدانید که شاخه های رویشی و زایشی پنبه با هم تفاوت هایی دارد :

1-      شاخه زایشی : یعنی شاخه ایی که تولید گل و در نهایت پنبه می کند. این نوع شاخه ها نسبت به تنه اصلی عمودی رشد میکند.

2-      شاخه رویشی : یعنی شاخه ایی که تولید برگ می کند. این نوع شاخه نسبت به تنه اصلی افقی رشد میکند.

 

جالبه بدانید که نحوه آرایش برگ بر روی هر کدام از انواع شاخه نیز فرق دارد :

1-      روی شاخه زایشی حالت متناوب دارد.

2-      روی شاخه اصلی و رویشی حال مارپیچ دارد.

 

 

جالبه بدانید همین الیاف سفید پنبه بسته به اینکه طول الیاف کوتاه یا بلند باشد در ارقام مختلف فرق می کند :

1-      پنبه آسیایی : الیاف کوتاهی دارد.

2-      پنبه آمریکایی : الیاف بلندی دارد.

 

این غنچه گل توسط دو براکته کاسبرگی بزرگ احاطه شده است. این براکته در برخی ارقام پنبه بعد از تشکیل میوه می ریزد که از نظر تجاری خوب است چون پنبه تمیز تر برداشت می شود اما در برخی ارقام تا زمان برداشت پنبه سرجای خودش می ماند دقیقا مثل پنبه حیاط اداره من.

 

 

 

از نظر گیاهشناسی به میوه پنبه کپسول می گویند اما در بین پنبه کاران به آن غوز گفته می شود. اندازه غوز نیز در ارقام مختلف فرق می کند و درشت و کوچک دارد.

 

 

 

 

 

 

 

برای کشت پنبه باید نقاط نورگیر را مدنظر بگیرید.

بعضی از گیاهان برای تولید گل نیاز دارند مدتی در جایی باشند که طول روز کوتاه هست یعنی کمتر از 12 ساعت و پنبه نیز ذاتا این ویژگی را دارد اما این ویژگی که یک عامل محدود کننده تجاری هست را در ارقام جدید حذف کرده اند و گیاه را به طول روز جهت گلدهی بی تفاوت کرده اند.

پنبه از جمله گیاهانی هست که به شوری تحمل قابل ملاحظه ایی دارد برای همین در مناطق خشک و نیمه خشک کویری کشت می گردد.

در ایران در استان های فارس و گلستان و خراسان و جیرفت و ... کشتکار تجاری می گردد.

عکس هایی که دوستان عزیزم فرستاده اند را در پست دیگری قرار میدهم.

 

[ جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٧:۱٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]