دوستان عزیز حتما برای شما که علاقمند به عکاسی از طبیعت یا معماری یا هر شاخه از هنر عکاسی هستید پیش آمده و با صحنه ای روبرو می شوید که بسیار زیبا ولی خیلی وسیع بوده و دوربین شما قادر به ثبت این صحنه در یک فریم نیست و آرزو میکنید که ای کاش دوربینتان قادر به گرفتن این همه زیبایی در یک کادر بود هرچند بعضی از دوبین هایی که اخیرا به بازار آمده تا حدودی این امکان را دارند و برخی هم که واقعا بصورت حرفه ای صحنه را جارو (Scan) میکنند بسیار بسیار گران هستند ( بالای شصت و هفتاد میلیون تومان ! ) ولی شما با همان دوربین معمولی خودتان می توانید به این آرزوی خودتان برسید ! اما چطور ؟

ابتدا به این دو تصویر نگاه کنید :

 

          این تصاویر مربوط به یکی از تیمچه های قدیمی تبریز بنام (در عباسی ) می باشد که از نظر معماری بسیاز زیبا است ولی فضای لازم برای گرفتن تصویر کامل نیست

بقیه در ( ادامه مطلب )


          همانطوریکه ملاحظه می کنید تصویر اولی بطور غیر عادی عریض و دومی ارتفاع زیاد و خارج از استاندارد دارد ، به این نوع تصاویر پانوراما یا تصاویر عریض گفته می شود که در این تصاویر یکی پانورامای افقی و دومی پانورامای عمودی است .

من برای تهیه این عکس ها با دوربین معمولی خودم در حالت افقی چند تصویر گرفتم و با استفاده از نرم افزار خاصی که در فتوشاپ یا سایر برنامه ها هست به شکل یکپارچه در آوردم بطوریکه تشخیص قطعات تصویر غیر ممکن است و کاملا به یک تصویر تبدیل شده است .

          برای استفاده از این برنامه لطفا به این نکات توجه نمایید :

          1 - در این حالت از عکاسی اولا سعی کنید از سه پایه استفاده کنید تا تمامی تصاویر روی یک تراز قرار گیرند .

          2 - تعداد تصویر آزاد است ولی بهتر است برای هر پروژه بیشتر از 5 تصویر نگیرید تا پانوراما زیاد طولانی نباشد چون در موقع چاپ به مشکل بر می خورید از تصویر دوم ببعد ، هر تصویری که میگیرید دقت کنید تا از صحنه قبلی قسمت کوچکی روی تصویر جدید هم باشد والا فتوشاپ نمی تواند دو تصویر را به هم ربط دهد .

          3 - تصاویر را از چپ به راست بگیرید یعنی سمت چپی اولین تصویر محسوب می شود .

          4 - برای اینکه نور تصایر هماهنگ باشد در تنظیمات دوربین بهتر است از حالت اتوماتیک استفاده نکنید و حالت دستی بهتر است چون در حالت اتوماتیک برای هرصحنه دیافراگم و نوری متفاوت انتخاب میکند و در ترکیب پانوراما تصویر نهایی نظر شدت و ضعف رنگها غیر عادی می شود و زیبایی تصویر را از بین میبرد .

         بعد از اینکه تصاویر را گرفتید به فتو شاپ مراجعه میکنید ، File را میزنید :

          در پنجرا ای که باز می شود گزینه Automate را بزنید و در پنجره دوم عبارت Photomerge را انتخاب نمایید :

حالا پنجره ایجاد پانوراما برای شما باز می شود :

          حالا گزینه Browse را بزنید و تصاویر را از جاییکه روی کامپیوترتان ذخیره کرده اید انتخاب و Ok را بزنید ، تصاویر شما داخل کادر قرار میگیرد و در صورت لزوم ردیف آنهارا تنظیم کنید - تصویر اولی یعنی سمت چپی در بالا و ردیف اول قرار میگیرد .

          اینک در منوی حاضر  Ok را بزنید و منتظر باشد تا فتوشاپ بعد از طی مراحلی ، تصویر عریض را به شما تحویل دهد .

          توجه نمایید که اولا اینکار ممکن است با توجه به سیستم کامپیوتر شما چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد ، همچنین تصویر بدست آمده دارای کمی اعوجاج و حاشیه های نامنظم است و می توانید قسمتهای غیر ضروری تصویر را بریده ( Crop) و اگر به فتو شاپ واردید قسمت های ناقص را هم Repaire نمایید .

           البته توجه دارید که در آخرین منوی برنامه ، برای خروجی پانوراما چند حالت در نظر گرفته شده است و حالت اولی صورت عادی برنامه است و شما در صورت تمایل می توانید حالت های دیگر راهم انتخاب نمایید .

          با کمی دقت می توانید پانورامای عمودی هم کار کنید ، من برای پانورامای اولی 3 تصویر گرفتم که عبارتند از :

 

 

          اگر دقت کنید این تصاویر طوری درهم ادغام شده اند که محل ترکیب بندی بهیچوجه مشخص نیست ! ، برای پانورامای عمودی هم در جاییکه بودم از بالای سرم تا زیر پایم باز 3 عکس گرفتم به این حالت ( بنا به دلایل فنی تصویر پایینی شماره یک به حساب آمده است ) :

 

 

اگر فقط به یک کادر اکتفا میکردیم می بایستی چنین عکسی میگرفتیم :

دوستان اگر در مورد مطلب فوق سوالی داشتید در خدمتتان خواهم بود انشاءاله

شاد و زیبا و خنده رو باشید !

[ جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]