یکی از خواننده های وبلاگ عکس گیاهی را ارسال کردند و از من خواستند که اسم این گیاه را به ایشان بگویم.

نام فارسی : فیلودندرون برگ انجیری یا راست قامت

نام انگلیسی : upright philodendron

نام علمی : Philodenderon bipinnatidum

نام تیره : Araceae

بومی : آمریکای جنوبی

 


جنس گیاهی فیلودندرون داری 200 گونه اصلی شناخته شده در دنیا است و هزاران هیبرید از این گونه ها در سراسر دنیا تولید شده و اغلب جنبه زینتی دارند.

اغلب گونه های فیلودندرون اصطلاحا فرم رویشی تاک دارند یعنی به تنهایی نمی توانند بایستد و حتما نیاز به قیم دارند.اما گونه هایی مثل این گونه مورد بحث ما ، قائم به خود می باشد.

اگر گونه های فیلودندرون را با کمک قیم نگهداریم بوته تولید برگهای بسیار بزرگ و درخشان خواهد کرد ولی اگر به حال خود بگذاریم برگهای به اندازه متوسطی رشد خواهند کرد.

 

 

 

یکی از ویژگی های این گونه ها تولید ریشه های نابجا هوایی در کنار قاعد برگهاست که اینقدر طویل می شود تا به خاک برسند و شروع به جذب مواد غذایی کنند.این ویژگی را اعضای جنس فیکوس نیز دارند.

 

 

فیلودندرون ها گیاهان بسیار مقاومی هستند که هر فرد میتدی و ناآشنا به پرورش گیاهان می تواند یکی از آن را داشته باشد. مطمئنم در هوای آزاد در بوشهر یا هر جایی که یخبندان ندارد به خوبی رشد میکند. من این گیاه را ندارم و میدونم خیلی گران هست اگر کسی داره ممنون میشم یک قلمه از این گیاه را به من بدهد خجالت منم جبران خواهم کرد.مژه

از نور مستقیم تا نور غیرمستقیم و حتی نور مصنوعی را تحمل می کند.

این گیاهان رطوبت دوست هستند و به آبیاری خاک و آبپاشی علاقه زیادی دارند پس فراموش نکنید تا گیاهای شاداب داشته باشید.

قلمه های ساقه این گیاه در آب هم ریشه دار می شود و با توجه به ریشه های نایجایی که تولید میکند به راحتی می توان در خاک کاشت.

با قلمه هوایی نیز قابل تکثیر هست. ( بزودی چند گیاه را قلمه هوایی خواهم زد) 

اگر بعد سالیان دراز این گیاه به بلوغ رسید گلهای مثل دیفن تولید میکند که زیبایی خاصی ندارد و فقط آدم را از چشم انتظاری در می آورد.این گیاه با دیفن هم خانواده است.

 

 

[ پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]