سرکارعالیه خانم مهندس فرشید :

مطلب شیوای شما را در رابطه با پیچک لجباز و سمج  خواندم وعکسهای زیبای آن را  مشاهده نمودم.از نگاه جستجو گری که به اطراف خود دارید حظ وافر بردم،در رابطه با مشخصات گیاهشناسی آن به اطلاع برسانم  که این گونه ،گیاهی است  علفی با شاخه های بالارونده ، خزان پذیر ،صاف وبراق وبلند ، ساقه ها نسبتا آبدار با ریشه های هوایی رشته ای ،پوست به رنگ سبز روشن تا  خاکستری مایل به قهوه ای که گاهی تا شش سانتی متر قطر پیدا  میکند.

نام فارسی: پیچک تینوسپورا(دوستان اسم پیشنهاد کنید)

نام علمی:     Tinospora   cordifolia

نام انگلیسی: Tinospora  ونام سانسکریت Guduchi

خانواده:   Menispermaceae  


برگهای پیچک لج باز و سمج  5/7تا14 سانتی متر عرض و 9 تا 17 سانتی متر طول به صورت قلبی شکل  می باشد .گلها کوچک به رنگ زرد یا زرد مایل به سبز، درگل آذین سنبله با آرایش محوری و انتهایی می باشد . گلهای نر بصورت نزدیک به هم و فشرده قرار دارند. گلهای ماده بصورت انفرادی و تکی می باشد. میوه به صورت شفت و تخم مرغی شکل، براق و آبدار به رنگ قرمز و به اندازه نخود می باشد . که بذر ها بصورت کج یا خمیده در آن قرار دارند.

گلهای گیاه در طول تابستان و میوه ها در طول زمستان ظاهر می شوند. گونه نامبرده دارای توبرکول( غده ) بزرگی است . بنا بر بعضی گفته ها ، توبرکول این گیاه در سال 1345 توسط آمریکائی هایی که در دانشگاه اهواز کار می کردند وارد شده و کشت آن معمول و بتدریج در سایر مناطق گرمسیری گسترش یافته است. از آن می توان برای پوشش دیوارها  ، نرده ها و... استفاده کرد. تاکنون گل دهی آن را در خوزستان مشاهده نکرده ام. تکثیر آن توسط قلمه ساقه و توبرکول صورت می گیرد. موطن اصلی آن هند است و در طب هند  و تبت از آن استفاده دارویی متعددی می شود که می تواند برای دانشجویان و اساتید رشته گیاهان دارویی  منبع تحقیق مناسبی باشد . 

 

[ دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٤:٢٢ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]