با وجود اینکه الان در بوشهر هوا خیلی گرم است ولی در منطقه ما ( آذربایجان ) هوا سرد شده و مدتی است که همه لباس گرم پوشیده اند و درب و پنجره ها را محکم بسته اند و فردا پس فردا شوفاژ ها و بخاری ها هم روشن خواهد شد ! و بهمین علت تقریبا فصل گل و گیاه ما دارد تمام می شود و ناچاریم کم کم گلهای حساس را به داخل ساختمان منتقل کنیم .

          امروز تصاویر قسمتی از گلها را گرفتم تا بعنوان گزارش پاییزی تقدیم کنم ، از هاورتیا گورخری شروع میکنم که در ابتدا یک گلدان کوچک بود و الان به جنگلی تبدیل شده است :

 

 

          البته دوستان توجه دارند که برای تکثیــر یک گیاه به این صورت انبوه ، حتما باید صبر و حوصله داشته و مراقبت لازم را بعمل آورند ولی متاسفانه بعضی از عزیزان مخصوصا دوستان جوانتر ، وقتی بذری میکارند و یا از گل و گیاهی خوششان می آید و با اشتیاق تهیه میکنند انتظار دارند فورا و با شماره یک ، دو ، سه بزرگ شود و از آن قلمه هم بگیرند ! و . . .

           دوستان من ، گلکاری با ( چشم چشم دو ابرو . . . ! ) که تا ماژیک را روی کاغذ گذاشتید گل دلخواه خودتان را نقاشی میکردید فرق دارد و باید حوصله بخرج دهید ، بطوریکه شاعری ( که شاید خودم باشم ! ) می گوید :

صبــر (فرشید) ببـاید همه ارباب هنــر را

تا ز یک بذر گلی شـاد و معطــر بــدر آیـد

          حالا بفرمایید برویم در ( ادامه مطلب ) بقیه حرفهایمان را بزنیم ، بفرمایید خواهش میکنم ، اول شما !


          این گیاهان هاورتیا دختــری هم میدهند که توضیحات لازم را خانم فرشید در پست های قبلی داده اند و در صورت لزوم باز هم از اطلاعاتشان استفاده میکنیم :

 

          حتی این کوچولو هم نسبت به این مسئله کنجکاو شده و میخواهد از آن سر در بیاورد !

 

 

          بقیه گلها را هم تماشا کنید ، گل های کوکب امسال واقعا محشر کردند :

          این رز رنگ جالبی در مراحل مختلف شکوفایی دارد ، در حالت غنچه قرمز پررنگ و در مرحله بعد برنگی که می بینید در می آید و بعد از شکوفایی کامل زرد و سفید می شود :

          رزی دیگر :

          گل کاغذی پرپر را قلمه زدیم و اولین گلش را چند روز است نشان می دهد :

          ختمی ژاپنی قرمز پر پر گل داده ولی زردش هنوز گل نداده است :

          چندی پیش که از ( بگونیا رکس ) قتمه میگرفتم یکی از برگ ها را که افتاده بود در سطح خاک گلدان کاشتم و این گیاه کوچولو بعمل آمد :

          شمعدانی پاکوتاه را هم خیلی دوست دارم با قدی خیلی کوتاه و گلهای درشت و تنوع رنگ بیشتر ، مخصوصا مثل این گل که از بذر بعمل آوردم :

 

          این گل زیبا را نمی شناسم ، چندی پیش دو گونی خاک برگ از یکی از گلخانه های تبریز گرفتم و ظاهرا بذر این گل داخل همان خاک برگ ها به خانه ما رسیده و تا حالا دو نمونه از خاک بیرون آمده است و جالب است که اصلا برگ ندارد و تمامی ساقه ها فقط گل میدهند :

          این هم برگ انجیر ابلق ة تقدیم به دوستان عزیز :

          . . . و بالاخره گیاه فیلو دندرون که در تمامی شرایط اعم از بیـرون ساختمان و داخل آپارتمان ها - مقابل آفتاب مستقیم و یا روشنایی غیر مستقیم سازگار است :

          اگر فیلودندرون در مقابل آفتاب باشد قدی کوتاه خواهد داشت و برگهایش با فرمی جالب و عمودی کنار هم قرار میگیرند ولی اگر در نور غیر مستقیم بگذارید قد می کشد مانند این گیاه :

          من وقتی می بینم این فیلو دندرون با برگهای خیلی درشت و در عین حال فوق العاده لطیف هر روز بالا و بالاتر می رود ، خواه نا خواه به بالا بالا ها فکر میکنم . . . !

امیــدوارم آنکه در آن بالا هاست همیشه مواظب شما و ما باشد و ما را یک لحظه به حال خودمان رهــا نکند - آمین

[ پنجشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩۱ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]