روزنامه ایران ضمیمه ایی دارد با عنوان ایران زمین که احتمالا هر استانی اخبار داخلی خود را در این ضمیمه می نویسد.

دیروز در صفحه اول ایران زمین به نقل از مهندس منوچهری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر آمده بود که :

 برای چهارمین بار پیاپی در کشور ، بوشهر امسال هم گوی سبقت را در تولید گوجه فرنگی خارج از فصل می رباید.

چندسالی هست در شهرستان های دیر ، دشتی ، دشتستان و جم استان بوشهر کشت فضای باز گوجه فرنگی از نیمه دوم مرداد ماه شروع میشود و محصول آن در زمستان می رسد یعنی دقیقا زمانی که کل کشور در سرما و یخبندان قرار دارد و این جنوبی ها به ویژه بوشهری ها هستند که محصول خود را از جمله گوجه فرنگی و فلفل را به بازار میفرستند و قطعا سود کلانی هم خواهند کرد.

بارها گلخانه دارانی بودند که به من ایمیل زدند و عنوان کردند که ما این همه هزینه ساخت گلخانه کرده ایم تا مثلا گوجه فرنگی را در زمستان با قیمت مناسب وارد بازار کنیم اما این جنوبی ها بازار ما را کساد کرده اند. این در حالی هست که جنوبی ها فقط از موهبت طبیعی که دارند استفاده میکنند. البته من به این عزیزان حق میدهم اما خوب دست من و شما نیست این موضوع نیاز به برنامه ریزی در سطح کلان کشور دارد که گویا تا حالا خبری از آن نیست و شاید هم هست و ما خبری نداریم.

من فکر میکنم برای اینکه بتوانند برنامه ریزی دقیق کنند باید بتوانند نیاز تقریبی بازار را در زمستان بدانند و از طرفی میزان سطحی که زیر کشت هست و همچنین بازارها را شناسایی کنند.البته همه اینها نیاز به مطالعات زیادی و خاصی دارد که شاید هم انجام شده و من خبری ندارم.

در بوشهر امسال 14 هزار هکتار زیر کشت گوجه فرنگی است که پیش بینی می شود 600 هزار تن محصول برداشت شود.

در هر صورت امیدوارم قیمت گوجه امسال زمستان سر بفلک نکشد و کمی به حال ما خریدارن رحم کند و سرش را زیر فلک (آسمان) نگهدارد.

[ سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]