تازه فهمیدم که کتابخانه مصلیحان بوشهر مدتی هست شبانه روزی شده و این یعنی یک فرصت طلایی برای کسانی که می خواهند درس بخوانند یا مطالعه کنند اینجوری میتوانند در هر ساعت شبانه روز به آنجا بروند و از محیط امن و آرام آنجا استفاده کنند.

نمیدونم چرا تو فرهنگ ما ایرانی ها رفتن به کتابخانه برای مطالعه رایج نیست. فقط وقتی سالن مطالعه را نگاه میکنی تعداد زیادی افراد پشت کنکوری کاردانی یا کارشناسی و یا ارشد و شاید دکترا ببینی ولی از کسی که بخواهد ساعتی با آرامش کتاب مورد علاقه خودش را مطالعه کند دیده نمیشود حداقل من ندیدم. من تازه متوجه شدم چه فرصت خوبی را تا الان از دست دادم این در حالی هست که میتونستم قبلا استفاده های زیادتری از کتابخانه های عمومی شهرم ببرم.البته الان هم دیر نشده هنوز.

هنوز در مورد زندگینامه و سابقه فامیلی مصلیحان نمیدونم اما میدونم که خانواده بزرگی در بوشهر بودند ، حتما فردا از مسئول کتابخانه در این مورد میپرسم.

من آمادگی و پنج سال ابتدایی را در مدرسه ابتدایی مصلیحان گذراندم. آنجا هم مثل این کتابخانه از طرف خانواده مصلیحان وقف شده بود.

ساختمان قدیمی کتابخانه با آن معماری ویژه بوشهری و حیاط بزرگ آن حس خوبی به آدم میدهد.وقتی تو ایوان آن رو به حیاط میایستم حس میکنم صدای رفت و آمد و پچ پچ اهلی قدیم این خونه رو میشنوم و حس خوبی بهم دست میده تا با آرامش از آن محیط استفاده کنم.

 

 

راستش قبل از نوشتن سطور بالا قصد داشتم در مورد عدم رعایت نظافت توسط افرادی که سالن مطالعه استفاده میکنم بنویسم اما ترجیح دادم تا حس خوب خودم را با شما درمیان بگذارم و به آن طرف ماجرا فعلا البته فعلا کاری نداشته باشم.


درختچه توتیا و ابریشم مصری خودنمایی میکنند. البته به فضای سبز آن رسیدگی نشده اما من همین سادگی را بیشتر دوست دارم.

 

 

 

 

سبک درها زیباست.نمیتونم اصولی و با دید یک معمار این درها را توصیف کنم اما میدونم قبلا برای خنک نگهداشتن خانه ها از اتاق های چهار دری یا شش دری استفاده میشده است که درهایی دو لگنگه ایی و نه چندان بزرگ بوده اند.

جنس این درها مثل سقف خانه ها از چوب هست.

شاید این عکس پیرمردی که در سمت چپ دیده میشود از اهالی همین خانه باشد.روحش شاد.

 

به این سقفها سقف چندلی میگویند و از الوار درختان تهیه میشد و هنوز در بعضی از خانه های قدیمی مسکونی دیده میشود.

 

 

 

[ شنبه ۸ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]