گونه گیاهی  سنا (کاسیا) درختچه ای است همیشه سبز به ارتفاع 2تا4 متر با برگهای مرکب به طول 12 تا 25 سانتی متر ،برگچه ها 8 تا 16 جفتی ،به طول 1تا2 سانتی متر ،گلبرگها پنج تائی به رنگ زرد طلایی  که بصورت خوشه ای خود نمایی می کنند .

نام فارسی: گونه گیاهی سنا(کاسیا)

نام علمی :  cassia floribunda

نام انگلیسی:   goden  showy

نام خانواده : Legominaceae

زیر خانواده : ارغوان  Cesalpineae


گونه گیاهی  سنا (کاسیا) در استان خوزستان دارای دو دوره گلدهی ،یکی از دوره ها اواخر اسفند تا اواخر خرداد و دیگری از اواسط  مهر ماه تا شروع سرما ادامه دارد . آشنایی من  با این گیاه  به این صورت بودکه در سال 1376 برای  دریافت نتایج آزمون خاک مزارع ذرت شهرستان به آزمایشگاه خاکشناسی  واقع در زیتون کارمندی اهواز رفته بودم که در مجتمع آپارتمانی روبرو ، این درختچه توجهم را جلب کرد .

  خانم مهندس(مدیر وبلاگ) نمی دانم اطلاع دارید که ماست بهبهان شهرت جهانی دارد ! ! !  از این روی همیشه  اقوام برای همدیگر ، هدیه  میبرند، در سال 1384 برای شرکت در جلسه  ای عازم اهواز بودیم یک از همراهان مقداری ماست برای  دائی اش که پزشک بیمارستان نفت اهواز بود همراه داشت ،برای تحویل به در منزل دکتر که مراجعه کردیم ،یک  درخت  کاسیا  در باغچه منزل ایشان  جلوه گری می کرد  شرایط آب و هوایی مساعد بود بیل را برداشتیم و چندین پاجوش از اطراف درخت درآوریم و در نهالستا ن در گلدان کاشتیم آنها را به تعدادی از دوستان داده ام تا بکارند بعضی از آنها درختچه های بزرگی شده اند. جدیداٌ درتعدادی از نهالستانهای شهرستان دزفول هم این گونه گیاهی هم تولید می شود و نام « برهان گلی »را برای آن انتخاب کرده اند.در بعضی از منابع از آن به نام درخت پهلوی یاد شده است.این جنس دارای گونه های متعدد و به رنگهای متنوع است که  در فرصتهای آینده معرفی خواهند شد. هم اکنون تعدادپنجاه اصله از این درختچه در مرکز فروشم وجود دارد.این گیاه هم با بذر و هم با قلمه قابل تکثیر است.

[ یکشنبه ٢ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]