یاس نام عمومی تعداد زیادی گیاه به اشکال درخت ،درختچه و پیچ های زینتی است که همیشه سبز یا خزان کننده می باشند شکل و رنگ گل در انواع آن متفاوت ،دارای ارقام کم پر ، پرپر و خوشه ای،به رنگهای سفید،کرم ،زرد،آبی بنفش و.....در طبیعت خودنمایی میکنند .یاسها از خانواده های گیاهی مختلفی می باشندبعضی از آنها معطر و تعدادی بدون عطر میباشند.  در اینجا به معرفی یکی از آنها به نام یاس چمپا می پردازم.

نام فارسی:یاس چمپا

نام انگلیسی: royal   jasmine

نام علمی: Jasminum  grandiflorum

خانواده:( زیتون) Oleaceae    

 

 


 گونه گیاهی یاس چمپا گیاهی  است بالا رونده وپیچان به طول 5 تا 6 متر، بیشتر برگها مرکب متقابل به طول 6 تا 12 سانتی متر ،برگچه ها  5تا11 تایی برگچه انتهایی معمولا بزرگتر ، برگهابه رنگ سبز تیره،گلها به رنگ سفید و معطرکه رایحه آن را از دور دل انگیزتر می کند.درصنایع عطر سازی از آن استفاده فراوانی می شود.گلها  درخوزستان در دو فصل ظاهر می شوند،یکی در بهار و دیگری در پاییزاست.


یاس چمپا گیاهی است بسیار مقاوم که شرایط آب و هوایی گرم و خشک خوزستان را به راحتی تحمل می کند ولی من بهترین وضعیت رشد آن را در استان فارس(شیراز ) و استانهای شمالی کشور دیده ام با هرس می توان آن را به شکلهای مختلفی تزیین کرد، قابلیت  کشت و نگهداری در گلدانهای بزرگ را دارد در صورتی که گلدان در ارتفاع گذاشته شود به شکل آویز در می آید. این گیاه بومی هندوستان می باشد و به روش قلمه زدن و انواع روشهای خوابانیدن قابل تکثیر است. 

[ چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]