نام فارسی : پیچ ساعتی

 نام علمی:   Passiflora    caerulea 

نام انگلیسی: Blue passion flower 

خانواده:  Passifloraceae

درختچه ای است پیچنده و بالا رونده  که از طریق تندریل های (پیچکهای)  خود به دور قیم می پیچد.

 


برگها عمیقا بریده با چند لوب ، شبیه به برگ انگور اما کوچکتر ، گلها درشت به قطر 7تا10 سانتیمتر دارای  فرم خاص به شکل صفحه ساعت که علت نامگذاری هم این مشابهت می باشد

 

 

در شرایط آب و هوایی خوزستان معمولا گلها در اواسط بهار تا اواخر پاییز خودنمایی میکنند

کاسبرگها سفید مایل به کرم است،در سمت داخل گلبرگها حلقه ای از رشته های نخ مانند وجود دارد  وبه رنگ آبی مایل به بنفش ، اندامهای جنسی گل( پرچم ومادگی ) به شکل عقربه های ساعت  ،که به گیاه جلوه خاصی می دهد .

 

 

در مناطق گرمسیری گل به میوه تبدیل نمیشود ولی در مناطق شمالی کشور و موطن اصلی دارای میوه کروی به طول حدود 6 سانتی متر است که مصرف خوراکی دارد. پیچ ساعتی مصرف دارویی هم دارد . از دهه پنجاه در خوزستان وجود داشته.

 

 

در سال 1376 که برای گذراندن دوره آموزشی ترویج به مرکز آموزش کشاورزی کرج رفته بودم یک نهال از آن را به بهبهان آوردم و در سال گذشته در شمال یک نهال دارای رنگ  گل صورتی آن را به بهبهان آوردم .سالیانه تعداد  پنجاه  نهال آن را از محلات تهیه و در مرکز فروش عرضه میکنم بهترین محل کاشت آن در باغچه مناطق گرمسیری  نقاطی است که تابستان در سایه باشند یا اینکه در محلی زیر سایه درختان کشت و تاج آن به سمت بیرون هدایت شود  تعدادی از آن در نهالستانم کشت شده است. .در موطن اصلی به رنگهای دیگری هم دیده میشود که در تصویر مشخص است. با قلمه و پاجوش  به راحتی تکثیر می یابد.

گونه های دیگر پیچ ساعتی با رنگهای متنوع در گل :

 

 

 

 

 

 

[ چهارشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]