من یک جوانه ام
باغبانی * گیاهان آپارتمانی * گلهای فصلی * سبزیکاری * گیاهشناسی * عکاسی و کمی متفرقه 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب

          دوستان عزیز در چند پست گذشته با مطالب و تصاویری از زلزله استان خودمان دل شما عزیزان را بدرد آوردم که جدا شرمنده ام ، حالا جهت تنوع هم که شده بیایید یکی دو دقیقه به اصفهان سری بزنیم ارزش دیدن دارد البته این مطلب از دو نظر به من مربوط میشود : اول اینکه سوژه ما یک عکاس است ، ثانیا یک مسئله کاملا فیزیکی قابل تعمق است ! لطفا روی کلمه اصفهان کلیک کنید :  ( اصفهــان )

          البته همه شما از خاصیت انعکاس صدا در مسجد امام اصفهان کم و بیش اطلاعاتی دارید فقط یاد آوری میکنم که این انعکاس در یک فضای بیضوی شکل ایجاد شده و نقطه اصلی کانون آن با سنگی در وسط محوطه مشخص شده است اما از نظر فیزیکی بررسی این مسئله جالب توجه است که معماری که این اثر ماندگار را ساخته است دقیقا فیزیک ساختمان را در نظر گرفته است یعنی فاصله تمامی نقاط سقف تا سنگی که در کانون این اثر گذاشته شده است مساوی و دقیقا برابر با یک دهم مسافتی است که صوت در یک ثانیه طی میکند یعنی حدود 34 متر ! و در این فاصله ، پژواک صدا از خود صدا کاملا قابل تفکیک است و تعداد تکرار صدا در این نقطه تا بیش از 10 بار ثبت شده است !

[ شنبه ٤ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آفتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد. اینستاگرام من : baghban65 پست الکترونیک : z_farshid@yahool.com
موضوعات وب
آرشيو مطالب
RSS Feed

کد جستجوی گوگل در سایت یا وبلاگ
جستجو در: