اینجا منطقه شهرستان ورزقان است و گوشه هایی از زندگی برباد رفته هموطنانمان که توسط پسرم جعفر به تصویر کشیده شده است :

           این نکته را بشنوید که فقط و فقط مربوط به ایران است : یکی از دوستان نقل میکرد که در یکی از برنامه های کمک رسانی وقتی به یکی از چادر ها مراجعه کردیم تا وسایلی که آماده کرده بودیم تحویل دهیم پیرزن مهربانی ضمن دعا و ثنا با لحن پر مهر خود گفت : پسرم برای ما وسایل زیاد می آورند ولی به روستایی که در پشت این کوه است کمک کمتری میرسد ! بهتر است این وسایل را به آنجا ببــرید !!!

شمـا را بخـدا این مهـر و محبت جز ایـران در کجا یافت می شود !

 

          ببینید این ها زیر پایشان فرش ماشینی بود ولی برای من و شما بهترین فرش های دستباف را می بافتند ! آما . . .

           امیدواریم به لطف پروردگار و همت عالی هموطنان خونگرم و مهربان زندگی باصفا مجددا به این منطقه برگردد .

           در روز های گذشته بیش از 1800 پس لرزه شدید و خفیف رخ داده است .

           کمک های مردمی بطور بسیار عالی به منطقه سرازیر شده است و علاوه بر استان های همجوار ، از استانهای دیگر از جمله اصفهان و ایلام و تهران و استان مرکزی و . . .کمک های شایان توجهی رسیده است .

          از طرف صدا و سیمای آذربایجان ، از همان ساعات اولیه یک ایستگاه رادیویی موقت ، توسط یک فرستنده سیار رادیویی دایر شده است و از نظر اطلاع رسانی ، منطقه را پوشش میدهد .

          شرکت های بخش خصوصی مثل شیرین عسل و . . . آشپزخانه بسیار بزرگی زده اند و روزهای اول روزانه حدود 4000 وعده غذای گرم به آسیب دیدگان می رساندند و در حال حاضر به تنهایی بازسازی سریع بخشی از روستا ها را به عهده گرفته اند.

          از طرف هلال احمر استان مرکزی حدود 1000 حمام و سرویس بهداشتی صحرایی و سیار ارسال شده و در حال نصب است. همچنین از طرف گروه های مردمی نیز مدام سرویس های بهداشتی، فنس جهت نگهداری احشام و سایر نیاز ها ارسال می شوند.

           شرکت ملی صنایع مس ایران (مجتمع مس سونگون) یک ستاد بزرگ کمک رسانی دایر کرده که کمک ها ی مردمی را جمع آوری نموده و خود نیز کمک های عمده ای از این ستاد به مردم زلزله زده می کند. و پسران من جعفر و فرزین هم جزو همین گروه بوده و ما کمک های مردمی جمع آوری شده را توسط این پایگاه توزیع میکنیم . از جمله این کمک ها می توان به تامین نیاز های اولیه مانند خوراک و پوشاک و نیز تامین و نصب فنس و سرویس بهداشتی و غیره اشاره کرد .

          گروه های مردم نهاد و NGO ها شامل پزشکان، روانپزشکان، مددکاران، ماما ها و ... پروانه وار به دور مردم می چرخند و مقامات دولتی نیز تا این لحظه کمال همکاری را با این گروه ها داشته اند.

          خلاصه هرکسی هرکمکی که از دستش بر می آید دریغ و مضایقه نمی کند و باز هم باید گفت که آفرین و هزار آفرین به این همه غیرت و همت عالی و احساس همبستگی مردم خوب ایران ! 

           من بعنوان عضو بسیار کوچکی از این مجموعه ، از همه عزیزان تشکر میکنم و دست همه شان را می بوسم .

[ سه‌شنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]