امروز زلزله های متعددی استان ما را شدیدا لرزاند و مردم را به وحشت انداخت من که مشغول کار با کامپیوتر بودم یکباره احساس کردم که گویا سوار تاب شده و در حال حرکت به جلو و عقب هستم ! ابتدا فکر کرده سرم گیج می رود ولی خیلی زود متوجه زلزله شدم زلزله ای که در عمرم به این شدت ندیده بودم 2/6 ریشتر و با زمانی طولانی ! من عین فیلم های زلزله ژاپن وسایل داخل اباق را می دیدم که بهر طرف حرکت میکنند ، پا شدم تا خودم را به نقطه امنی برسانم ولی بزحمت می توانستم نعادلم را حفظ کنم تا اینکه خود را با داخل چارچوب در رساندم و تا آخر زلزله اول همانجا ماندم و به خدا پناه بردم ، صدای داد و فریاد وحشتناک از کلیه خانه ها بگوش می رسید، شدت زلزله بحدی بود که آثار آن تا استان ها آذربایجان غربی و گیلان رسیده است .

          بعد از دقایقی خانمم به خانه آمد و مشغول گفتگو بودیم که زلزله دوم شروع شد هردو خودرا به نقطه امن رساندیم و باز چند دقیقه طول کشید ! و ارتباط تلفنی تمام شهر مختل شد نگرانی و عدم اطلاع از فامیل و عزیزان واقعا آزار دهنده بود و تلفن های ثابت و سیار بندرت شماره ای میگرفتند .

          پاشدیم رفتیم سراغ بچه ها دیوار خانه هایشان شکاف برداشته بود و آینه و وسایل شیشه ای به زمین ریخته و شکسته بود و خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم .

           در راه که می رفتیم صدای آمبولانس ها و اتومبیل های پلیس سراسر شهر را پر کرده بود عبور از مقابل بیمارستان ها بدلیل جابجایی جنازه ها و مجروحین و خانواده های داغدارشان مشکل بود بنا به گزارش خبر گزاری ها فعلا 87 کشته و تعداد زیادی (600نفر ) مجروح اعلام شده است و روستا های زیادی با خاک یکسان شده اند البته مرکز زلزله اول شهر اهر و زلزله دوم شهر ورزقان و بقیه جاها در اطراف تبریز بوده است ،و این مجروحین از آن شهرستانها به بیمارستان های تبریز ارسال شده بود ،خوشبختانه هلیکوپتر های امداد از تهران و سایر شهرستانها به کمک آمدند ، گزارش رسمی خبرگزاری ها چنین است :

          موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دومین زمین لرزه که به فاصله ۱۱ دقیقه از نخستین زمین لرزه ۶٫۲ ریشتری تبریز ساعت ۱۷٫۴ دقیقه به بزرگی ۶ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه به طول جغرافیایی ۴۶٫۷۳ و عرض جغرافیایی ۳۸٫۴۵ به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه در ۱۵ کیلومتری ورزقان، ۲۹ کیلومتری اهر، ۳۱ کیلومتری خواجه و ۵۱۱ کیلومتری تهران صورت گرفته است.

          زمین لرزه سوم در ساعت ۱۷:۱۹ دقیقه به بزرگی ۴.۷ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          زمین لرزه چهارم نیز در ساعت ۱۷:۳۵ دقیقه به بزرگی ۴.۱ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داده است.

          همچنین زمین‌لرزه دیگری در ساعت ۱۷:۴۴ دقیقه به بزرگی ۴.۵ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه ‌ها که مدت زمان آن بیشتر بود به قدری مردم تبریز را به وحشت انداخت که مردم به خیابان‌ها آمدند.

          همین الان تلویزیون اعلام کرد که تا این لحظه 53 زلزله ثبت شده است ، بنا به توصیه ستاد بحران استان ، تمامی مردم شهر الان در فضای سبز بساط پهن کرده و قرار است شب را در فضای آزاد بمانند تا نکات ایمنی را در زلزله های احتمالی امشب رعایت کرده باشند .

          حالا صبح شده است - الان تعداد کشته ها به 500 نفر و مجروحین به 6000 نفر رسیده و علاوه بر خسارات شهر های اهر - ورزقان - هریس و کلیبر تعداد 6 روستا کاملا تابود شده و 60 روستا خسارت کلی دیده اند . در خود شهر تبریز خسارات کلی جانی و یا مالی بوجود نیامده است ولی تمامی بیمارستانها اعم از راهروها و فضای سبز مملو از مجروحین است و خوشبختانه دارو به اندازه نیاز تامین شده است .

برای سلامتی کلیه هموطنان دعا کنید و برای کشته شدگان طلب آمرزش نمایید - اجر همه شما با خدا

[ شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]