امروز می خواهم کمی رسمی تر گزارشی از شهر خودم تقدیم کنم ! اینجا که ایستاده ام کوهی است بنام عینالی یا عون ابن علی :

          وجه تسمیه این کوه بخاطر دو آرامگاهی است بنام عون ابن علی و زید ابن علی که بگفته بعضی ها از فرزندان حضرت علی ابن ابیطالب هستند ولی احتمالا از دوستداران آن حضرتند نه فرزندانشان - این کوه با ارتفاع 1800 متر در شمال تبریز و با آب و هوای خیلی صاف و پاکیزه قرنها است که آرام و متین و موقر همین جا ایستاده و شاهد سرگذشت های تلخ و شیرین این شهر کهن می باشد ،

          او دیده است که شهر تبریز در سال 1191 هجری قمری در اثر زلزله مهیب و وحشتناک کاملا با خاک یکسان شد و بطوریکه یکصد و بیست هزار نفر کشته شدند ! و نویسنده کتاب ریاض الجنه نوشت که در تبریز دیواری به ارتفاع یک وجب نیافتم و کوهها شکاف برداشتند ولی باقیمانده مردم شهر را دوباره از نو ساختند و این هم کتیبه یادبود باز سازی شهر تبریز است :

این سنگ یادبود الان در موزه قاجار به یادگار همت مردان استوار تبریز باقی است .

          این کوه دیده است تاخت و تاز سرداران مغول را . . .

          او دیده است قوای متفقین را در جنک جهانی دوم و ظللم هایی را که بر سر مردم آمد و دیده است که مردم با غیرت تبریز همیشه با همت و قدرت و متحد آمدند و زندگی را مجددا ساختند . . . .

          او دیده است سرداران فاتح مشروطیت را . . .

         باز هم دیده است همه شادی ها و غم های تاریخ این شهر را . . .

          امروز کوه عینالی با آن هیبت با شکوه و چشم اندازی زیبا و دلنشین حق دارد مانند یک سلطان قدرتمند آن بالا بنشیند و مردم فهیم و قدر شناس خود و میهمانان عزیز تر از جان را بی هیچ چشم داشتی به حضور بپذیرد !

(بقیه در ادامه مطلب )


          حالامردم شهر ، بزرگ و کوچک و زن و مرد دسته دسته در فرصت های مناسب به ارتفاعات این کوه می روند تا هوایی تازه کنند ، جوانان از راههای صعب العبور افراد عادی از جاده آسفالته و پیر تر ها و معلولین با سرویس های حمل و نقل ویژه ، خودشان را به آن بالا میرسانند در بالای کوه رستوران مجللی نیز برای میهمانان ساخته شده است :

 

          در این منطقه امکانات رفاهی و تفریحی کاملی از طرف شهرداری ترتیب داده شده است از جمله تله کابین مردم را در بالای کوه جابجا میکنند .

 

 

تماشای شهر و اطراف کوهستان از داخل تله کابین بسیار لذت بخش است :

 

 

 

          در بالای کوه چند توربین بادی هم بعنوان نیروی کمکی تامین برق منطقه تعبیه شده است ، بچه ها می گویند این پنکه ها ! را گذاشتند تا آنجا بچرخند تا هوای تبریز خنک تر بشود ! !

          در هرجای کوه عینالی هرکس تفریح خاص خودش را انجام میدهد مثلا این آقا این ورزش را انتخاب کرده است ! :

          این جوان فرد تحصیل کرده ای است و لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه تبریز گرفته است . خیلی راحت بالای تابلو های تیلیغاتی میرود و مدت نسبتا زیادی به همین حال می ماند البته جالب است که من دوسال پیش هم همین آقا را با همین حالت و روی همین تابلو دیدم ! یعنی این جناب این مدت را همین جا زندگی میکرده است ! البتــه از بشر شیر پاک خورده هیچ چیزی بعید نیست ! :

          در اینجا مکان های مختلفی برای رفاه مرم در نظر گرفته شده است از جمله رستوران بسیار مجلل - محلی برای ارائه موسیقی سنتی بطور زنده - مسجد محل جای خنکی برای نیاش و استراحت است - محل هایی برای دوچرخه سواری و موتوسواری کوهستانی - مکانی برای نگهداری بعضی از حیوانات از جمله شترمرغ - محلی برای صخره نوردی و سنگ نوردی . . .

          محلی که برای سنگ نوردی اختصاص یافته منطقه (ایلان اوچان = پرتگاه مارها ) نام دارد و یکی از بهترین مناطق ایران برای صخره نوردی بشمار میرود :

          در اینجا کلاس های آموزشی و همچنین آزمون های تخصصی صخره نوردی و سنگ نوردی استان های مختلف کشور برگزار می شود و مردان و زنان سخت کوش ، صخره ها را به مبارزه می طلبند ! :

 

          حتی نوه من فرزاد هم هوس صخره نوردی کرده و . . .

          همانطوریکه از اسم این منطقه معلوم است ( پرتگاه مار ها ) چندان هم بی خطر نیست :

 

          در بالای کوه بنای یاد بودی هم به نام شهدای گمنام بنا گردیده است :

          دوستان عزیز خسته نباشید امیدوارم از تماشای این منطقه لذت برده باشید و البته اگر هم خسته شدید طبیعی است چون کوه علاوه بر لذت روحی ، خستگی جسمی هم دارد ! خوب بیایید برگردیم ،

          در بین راه انواع مختلف گلهــای زیبای صحــرایی را می بینید که مسیر شما میهمانان عزیز را گل آذین کرده اند :

 

 

          دیدنی های دیگری هم سرراهتان هست از جمله این ظرف میوه ! البته آن که آن بالا روی گلابی نشسته فرزاد من است نه زنبور عسل !!

          بالاخره در دامنه کوه عینالی تعدادی شترمرغ زیبا شمارا بدرقه میکنند !

همیشه شـــاد باشیــد و شـــادی را به دوستــان و دوستــدارن خودتــان هدیـــه کنیــد .

[ شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٥:۳٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]