دوستان سلام

          چشمان خودتان را ببنــدید و تصور کنیــد در عصـــر یک روز بهاری . . . در هوای دلچسب و خنک شهـر تبــــریز !  پنجره را باز می کنید و نسیم خنک ، عطـر روح افــزای یاس را به داخل اتاق شمــا می آورد . . .

 

          واقعا جای همه دوستان خالی است . . .

ز باغ ای باغبــان ، ما را همــی بوی بهــــــار آیــد . . .

          گل یاس طاووسی در جلوی پنجره واقعا زیبا و دلگشا است تصاویری از این درختچــه زیبا را ببینید :

 

 ( بقیه در ادامه مطلب )


          این درختچه نسبت به سرما مقاوم است و در سرمای تبریز بخوبی رشد میکند بعد از عید و در ماه اردیبهشت شروع به گل دهی می کند و عطر فوق العاده قوی دارد البته یاس زرد انواع مختلف دارد ولی این گل که می بینید از نوع طاووسی است چون موقع گل دهی درختچه فرم زیبایی شبیه به دم طاووس به خود میگیرد :

 

          در ماه های تیر و مرداد گل ها تبدیل به بذر می شوند و تعداد خیلی زیادی بذر تولید می شود و مانند ابریشم مصری ابتدا غلاف بذر تشکیل شده و بعد از اینکه رسید و خشک شد در هم می پیچد و بذر ها را در اطراف پخش می کند ، من امروز این بذر ها را از اطراف باغچه جمع کرده ام :

          بذر های نسبتا درشتی دارد در شکل و اندازه دانه های اسپند :

          هنوز تمامی اندام درختچه پر از خوشه های بذر است و فرزاد من هم رفته بالای نردبان و مشغول بررسی این مسئله است چون تازگی ها به باغبانی علاقمند شده است ! :

 

          این هم آخرین گل امسال یاس طاووسی و تا سال آینده شکل خالی درختچه را تماشا خواهیم کرد ولی در مدتی که گل می دهد بقدری زیباست که ارزش دارد تا سال آینده منتظرش باشم ! این درختچ از طریق قلمه زنی و پاجوش هم قابل تکثیر است :

رویش بذر :

          حالا نهال های تازه دارند قد می کشند تا سال آینده گل بدهند .

بوی خوشبختی در پهنــه زندگی تان پر دوام باد . . .

[ شنبه ٧ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]