اکثر گل ها و گیاهان ، از روش های مختلفی مانند قلمه زدن ، پاجوش ، بذر و . . . تکثیر می شوند ولی من روش بذر را مخصوصا در مورد بعضی از گل ها ترجیح می دهم چون امکان دسترسی به رنگ و فرم جدید وجود دارد مثلا در مورد حسن یوسف قبلا مطالبی را در مورد کاشت بذر ( تحت عنوان : باز هم حسن یوسف ) نوشته بودم که در نتیجه گیاهان ریز بعمل آمدند :

          حالا این گیاهان کوچولو تبدیل شده اند به بیش از 45 بوته زیبای حسن یوسف که تنوع رنگ و فرمشان را خودتان قضاوت کنید از یک شاخه گل حسن یوسف این همه گل های متفاوت ! :

 

 

         البته این حسن یوسف ها فقط قسمتی از گلهای حاصل از بذر ها هستند و بقیه را به دوستان هدیه داده ام و ای کاش امکان داشت تا به شما عزیزان نیز تقدیم می کردم !

          اصولا من علاقمندم گل های مورد نظر خودم را تکثیر و بدوستان هدیه کنم و البته ممکن است گهگاهی افرادی پیدا شوند که ارزش گل را نمی دانند و گلی را که از شما گرفتند در گوشه ای بگذارند تا خراب شود ! طبیعی است که گل را نباید به اینگونه افراد داد حتی اگر بنا بعللی جو گیر شدند و گلی خواستند باید وعده سر خرمن داد ! اما به کسی که واقعا برای گل ارزش قائل است من با کمال میل گل تقدیم میکنم و بسیار مشتاقانه خریدار لبخند رضایت دوست در موقع دریافت گل هستم ! و زیبایی این لبخند را با زیبایی هیچ گلی عوض نمی کنم !

( بقیه تصاویر بذر ها در ادامه مطلب )


          بذر اختر :

 

 

 

          بذر شمعدانی !

          آیا تا حالا به بذر شمعدانی فکر کردید ؟

شمعدانی انواع مختلف دارد : شمعدانی معمولی - شمعدانی اژدر - پیچ شمعدانی و بالاخره شمعدانی پا کوتاه و یا بقول بعضی ها شمعدانی هلندی 

          البته چون شمعدانی قدیمی شده و تکثیر آن هم از راه قلمه بسیار راحت وبی درد سر است کمتر کسی مثل من سراغ بذر میرود ! ولی این تصاویر را ببینید . . .

          گل شمعدانی بعد از پژمرده شدن بذر می دهد اینجوری :

          داخل هرکدام از این شاخک ها بذری وجود دارد به این شکل :

          وقتی این بذر را کاشتید شمعدانی کوچولویی پیدا می شود ! 

          . . . و خیلی زود گل میدهد :

          که به احتمال زیاد گلهای خوشگلی بدست می آید با گیاه مادر کاملا متفاوت است و بعد از مراقبت های لازم . . . وانگهی دریا شود . . . !

این همه زیبایی تحسین برانگیز فقط ار طریق بذر امکان پذیر است !

          بذر آماریلیس :

          نام علمی: هیپستروم HIPPEAS- TRUM

          خانواده: آماریلیداسه  AMARYL- LIDACAE

          نام لاتین: آماریلیس  AMARYLLIS

 

          این ها هم آماریلیس هایی هستند که از بذر در آمده اند و سال بعد انشااله به گل می روند :

 

 

باغ زندگی تان همواره پرگل و شاداب باد !

[ پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۱ ] [ ٦:٢٥ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]