سال گذشته در باره پدیده جالبی که برای من تازگی داشت و آن خواب دسته جمعی و منظم دسته ای از زنبور ها بود مطالبی به حضورتان تقدیم کردیم و جناب آقای دکتر عطامهر لطف فرمودند و اطلاعات مفیدی در باره خواب خوشه ای حشرات ارائه دادند که صمیمانه از ایشان سپاسگزارم و امسال نیز زنبور ها دقیقا و به موقع حاضر شده اند !

          این زنبور ها هر سال در همین موقع ( تیر و مرداد ماه ) بطور دسته جمعی هرروز غروب روی شاخه های مشخصی از گلها می نشینند و بلا فاصله می خوابند و موقع خواب نوک شاخه را با دهانشان میگیرند و فکشان شدیدا قفل می شود و خود زنبور در حالت آویزان ، دستها و پاها و بال هایش جمع میکند و راحت و بی خیال ! میخوابد . . . واقع خوش به حالش ! . . .

          سال گذشته شاخه ای از پیچ اناری را انتخاب کرده بودند ولی امسال در کنار همان نقطه ، نوک برگ های نخل بادبزنی را ترجیح داده اند و هر روز فقط و فقط روی همان قسمت می آیند و یک شاخه این طرف و آن طرف نمی روند ! و این مسئله شایان توجه است و البته سوالی برای من پیش می آید که آیا این زنبور ها همان پارسالی ها هستند و یا از نظر خانوداگی به آنها مربوطند یا خیر ؟ ! و اصولا طول عمر این زنبور ها چقدر است ( الیته زنبور معمولی هستند نه زنبور عسل )

          امسال که من هنوز متوجه حضور زنبور ها نبودم و گل ها را داشتم آبیاری میکردم روی آنها هم آب پاشیده شد ولی هیچ اعتنایی به این مسئله نکردند و در حالیکه آب از هیکلشان می ریخت کاملا در خواب بودند و خرناسه می کشیدند ! ! و آنقدر در همین حالت ماندند تا قطره آب خشک شد ! توجه کنید :

          حتی وقتی دست به این زنبور ها می زدم بیدار نمی شدند و اعتنایی نداشتند و از روی کنجکاوی بعد از آبیاری گلها که فرصت داشتم صندلی را در کنارشان گذاشتم تا رفتارهایشان را مطالعه کنم و حتی شعر هم برایشان خواندم ! ...

گفتمش خورشید سر زد ماه من !! بیدار شو !

گفت تا من بـرنخیــــــزم کــی در آیــد آفتــاب !

          درست وقتی که اشعه آفتاب روی بدنشان افتاد خمیازه ای ! کشیدند و از خواب بیدار شدند :

          و بلا فاصله شروع کردند به نرمش صبحگاهی ! اینجوری 1 - 2 -3 - 4 . . .

 

          بعد هم دستی به سرو رویشان و بال هایشان کشیدند ! پرواز کردند و دنبال زندگی روزانه شان رفتند تا عصر دوباره بر گردند .

          من فکر میکنم اگر خوب نگاه کنیم در هر گوشه از این دنیای بزرگ و پر هیاهو می توان زیبایی ها و مناظر قابل توجه بزرگ و کوچک را دید که هرکدام ولو کوچک در نوع خود جالب است ، تا نظر شما چه باشد .

زندگی راحت و آسوده و بی دردسر داشته باشید . . .

[ جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱ ] [ ٢:٠۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]