از ویژگی های بسیار مهم و جالب درختان اوکالیپتوس ریزش پوست تنه آن است.

گونه ای از اوکالیپتوس با نام علمی Eucalyptus deglupta در جریان ریزش پست تنه خود رنگهای بی نظیری را تولید میکند که چشم هر بیننده ایی را خیره میکند.

اوکالیپتوس رنگین کمان بومی جنگلهای پرباران فیلییپین است و توقع آبی زیادی دارد و با اوکالیتوسهایی که در استرالیا هست فرق می کند.

این گیاه را میتوان در فضای سبز شهری استقاده کرد چون هم برگهای زیبایی دارد و هم پوست تنه زیبایی به شرطی که منطقه گرمسیر و پر باران باشد و نیروهای خدماتی شهر مرتب پوست تنه ایی که ریزش میکند را جمع آوری کند. *

 

 

نویسنده مهمان : مجتبی کاشی

اکالیپتوس رنگین کمان ((Rainbow Eucalyptus))

 

 

یکی از زیباترین هنرنمایی های خداوند و یک نقاشی کاملا طبیعی میباشد. این درخت در طول هر سال پوست اندازی میکند و رنگهای مختلف نشانگر سن این هنر طبیعی است. پوسته از رنگ سفید در سال اول به سبز کم رنگ ، سبز ، آبی و بعد از آن بنفش و نارنجی و قرمز تیره تغییر رنگ میدهد.ترکیب این رنگها در کنار یکدیگر همانند یک نقاشی انتزاعی است. و ظاهرا در حال ازدیاد در سراسر جهان است و به صورت تجاری جهت صنایع کاغذ سازی کاشته میشود (بویژه در فیلیپین ) . در گینه نو از منابع عمده تولید و صادرات الوار است. در ضمن برای زیباسازی به دلیل فرم فوق العاده تغییر رنگ پوسته ، در پارکها و فضای سبز در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مورد استفاده و کاشت قرار میگیرد . در مناطق گرمسیری به راحتی رشد میکند و در مناطقی که فصلی باشد (مانند ایران) در زمستان به آرامی رشد میکند ولی در فصل رشد با انرژی زیادی رشد میکند . این درخت تا 70 متر ارتفاع و 2 متر تنه در مناطق استوایی و بارانی  رشد دارد ولی در مناطق دیگر تقریبا تا نیمی از این اندازه میرسد واز منابع اصلی تغذیه کوالا است. به آفات و بیماریها نیزتقریبا مقاوم است و از بیماریهای آن سفیدک پودری (قارچی) ، پوسیدن ریشه و گال طوقه میتوان نام برد.

اکالیپتوس رنگین کمان یک درخت بزرگ و زیباست است این درخت بومی استرالیا ، گینه نو ، اندونزی و فیلیپین است .

 

[ جمعه ٢ تیر ۱۳٩۱ ] [ ٩:٥۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]