چند وقت پیش آقای reza mah یکسری عکس و مطلب از انار شیطان فرستاند که در ادامه خدمتتان تقدیم خواهم کردم.

من خودم این درخت را در منطقه پشت کوه بوشهر دیدم و قبلا عکس هم ازش گرفته بودم منتها الان عکسا رو ندارم اما امروز تو نت سرچ کردم و به اخبار و سایتهای جالبی رسیدم که در ادامه خدمتتان عرض خواهم کرد.

انار شیطان هم خانواده تکوما هست که قبلا معرفی کردم و از نظر ظاهر هم بسیار شبیه انار هست فقط رنگ گل آن شبیه انار نیست و میوه شبیه انار ندارد و استنباط من از این نامگذاری اینه که چون مثل انار میوه خوراکی نمیده اسم شیطان را به آن داده اند.

اسم فارسی : انار شیطان ، گل‌پرک، پرپوک، سمنگ، سونگ، حمید، فرفار و ساج بیابان

اسم انگلیسی : Desert Teak

اسم علمی : Tecomella undulata

اسم خانواده : پیچ ‌اناریان (Bignoniaceae)

 

 


انارشیطان فرم درختچه دارد اما گاهی تا 12 متر نیز ارتفاع می گیرد.

 

 

برخی ارقام آن گلهایی به رنگ زرد مایل به نارنجی و گاهی قرمز رنگ دارند که در زمان شکوفایی منظره بسیار زیبایی ایجاد میکنند. از این نظر برای استفاده در فضای سبز میتونه با درختان مشعل جنگل رقابت کند .

 

 

دقیقا در اردیبهشت و خردادماه که فصل گلباران مشعل جنگل است درختان انار شیطان هم به گل می روند . الان که دارم این نوشته ها رو مینویسم حسرت میخورم که چرا روی این درخت تا حالا کار نشده که هیچ در معرض انقراض هم هست و تو سرچی که امروز کردم دیدم خیلی از دستگاه های مربوطه توی این 2-3 سال اخیر بفکر احیا این درخت افتاده اند. + ، + ، +

 

 

 

شرکت پارس جنوبی هم گویا طرحی برای اجرای طرح کشت بافت این درخت دارد که اینجا می توانید ببینید ولی نمیدونم اجرا شده و موفقیت آمیز بوده یا نه؟

علاوه بر زیبایی خیره کننده این درخت ، مقاومت آن به خشکی و کم آبی هم جای تامل دارد و در حدی هست که به عنوان گیاهی مناسب برای بیابان زدایی می تواند مناسب باشد. در ضمن در منابع مختلف دیدم که نوشته در برابر یخ زدگی و آتش سوزی هم مقاومت دارد ( یعنی آتش نمیگیرد؟؟).

برگهای انارشیطان برای تغذیه دام و پوست آن برای درمان بیماری های پوستی بسیار مفید است. از چوب آن هم برای منبت کاری و تولید لواز چوبی ظریف بکار می رود.

از بس این گیاه به شرایط اقلیمی و خشکی و آفات و بیماری ها مقاوم است نکته خاصی برای پرورش آن بیان نشده و یا شاید چون تا حالا روی آن کار نشده اطلاعات خاصی نیست اما تاکید شده خاک های کمی اسیدی با هوموس زیاد را بیشتر می پسندد.

روش تکثیر آن بذر و قلمه ساقه و ریشه است که البته خیلی هم راحت جواب نمیدهد. چون کشت نکردم و مطلب خاصی هم ندیدم صحبتی در اینبار ندارم.

 

 

 

 

 

منبع عکس ها : 1 و 2

 

آقای فرج الله دهداری نژاد لطف کردند و تجربیات خودشونو در مورد انار شیطان با ما به اشتراک گذاشتند :

این گونه گیاهی در چندین نقطه از مناطق اطراف شهرستان بهبهان دارای رویشگاه طبیعی است منتهی واریته ای است که دارای گلهای به رنگ زرد مایل به نارنجی است ، نام محلی آن «چه درخت» است و از قدیم الایام روستائیان از شاخه های گلدار آن برای تزیین اتاقهای خود استفاده می کردند.

 در اوایل استخدامم که شور و شوق فراوانی داشتم ،ازیکی از رویشگاههای طبیعی این گونه گیاهی چندین پاجوش در آوردیم و در محوطه یکی از مراکز خدمات کشاورزی و مدیریت کشاورزی آن موقع (سال 1368)کاشتیم . متاسفانه این گونه گیاهی در شرایط کشت آبی بسیار دیر گل میدهد ،همچنین میزان گلدهی آن بسیار بسیار پایین است ،دقیقا برخلاف آنچه در شرایط دیم که در موقع گلدهی درخت پوشیده از گل می باشد ،بعلاوه مدت گلدهی آن نسبتا کوتاه ،و فقط در اوایل بهار یعنی یکدوره گلدهی در سال ،همچنین از تراکم شاخ و برگ کمی برخوردار است ،از این روی برخلاف آن که در نظر اول در زمان گلدهی بسیار مجذوب کننده است در طولانی مدت ،کششی در نگهداری آن ایجاد نمکند.

[ پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]