نویسنده مهمان : دکتر عطامهر ( وبلاگ ایشان )

چند وقت پیش یکی از خواننده های فعال م یک جوانه ام آقای مجتبی کاشی چندتا عکس از یک درخت سروی که مورد حمله آفت شپشک قرار گرفته بود را برای من ایمیل کردند و من از دکتر عطامهر خواهش کردم که توضیحاتی در مورد کنترل و مبارزه بدن تا در اینجا با شما دوستان به اشتراک بزارم و خوشبختانه ایشون مثل همیشه لطف کردند و پاسخ بسیار کاملی دادند.

 

 

برای دیدن مطلب اصلی و عکسها به ادامه مطلب سر بزنید.


 


 

شپشک علاوه بر تغذیه با تزریق مواد سمی به گیاه باعث خشک شدن آن میگردد.

کنترل شپشکها معمولا دشوار هست و با یک سمپاشی ساده از بین نمیروند و باید از چند روش به طور تلفیقی استفاده کرد. مواردی رو که در زیر بیان میکنم کلی هستند و شما میتوانند متناسب با وضعیت گیاه خود روشهای مناسب رو انتخاب کنند:


کنترل بیولوژیک

استفاده از دشمنان طبیعی نظیر رها سازی کفشدوزک کریپتولموس (Cryptolaemus montrouzieri) یا سایر دشمنان طبیعی که توسط مراکز جهاد کشاورزی یا انسکتاریومهای خصوصی قابل خریداری هستند.

همچنین با توجه به همزیستی شپشک ها و مورچه ها که یکی از دلایل طغیان آنها، حفاظت مورچه ها از آنها در برابر دشمنان طبیعی است و همچنین باعث حمل و جابجایی شپشکها به شاخه‌های جدید میشوند پس با از بین بردن و یا دور کردن مورچه ها از شپشک ها می توان زمینه فعالیت دشمنان طبیعی را فراهم کرد که باعث پایین نگهداشتن تعداد شپشک ها خواهد شد. با از بین بردن لانه مورچه ها میتوان در کنترل شپشکها موثر واقع شد.

این آفت به بوی متصاعد شده از درخت اوکالیپتوس واکنش نشان داده و از آن منطقه دوری می کند پس یکی از راه های کنترل آن کاشت درخت اوکالیپتوس است.


کنترل باغی یا زراعی:

 استفاده از فشار باد و یا آب در روی ساقه های قوی برای کم کردن تعداد شپشکها و سپس سمپاشی.

هرس شاخه های آلوده به دلیل جلوگیری از پخش سم تزریق شده توسط حشره در داخل گیاه و نابودی شاخه‌های هرس شده.

پرهیز از آبیاری و کود دهی زیاد زیرا شپشک های آرد آلود گیاهانی رو که دارای بافتهای آبدار و دارای مقدار بالای نیتروژن در سطح برگ ها باشند بیشتر ترجیح میدهند و بالاخره شتشوی مرتب گیاه مانع از آلودگی مجدد گیاه می شود.


کنترل شیمیایی:

کنترل شیمیایی به دلیل وجود مواد مومی در سطح بدن شپشک کمتر موثر هست و باید همراه با روشهای دیگر کنترل و در زمان مناسب انجام بپذیرد. بهترین زمان موقعی است که پوره های سن یک از تخم خارج می شوند و فاقد پوشش مومی هستند. برای تعیین این زمان از تله های زرد رنگ چسبناک استفاده می شود. این تله‌ها را روی گیاه در محل شاخه‌ها، تنه و ساقه نصب کرده و زمانی که تعدادی حشره نر شپشک در تله‌ها مشاهده شد دو هفته بعد زمانی است که پوره های سن اول از تخم خارج شده و باید سمپاشی صورت گیرد. خود تله‌های زرد چسبناک در کنترل جمعیت شپشکهای نر موثر هستند (شپشکهای ماده بال ندارند و پرواز نمیکنند).

برای از بین بردن حشرات بالغ و تخم ها می توان در زمستان از سموم حشره‌کش به همراه مواد روغنی استفاده کرد. سموم مختلفی در بازار موجود هستند که میتوان استفاده کرد و من سم اتیون رو توصیه میکنم که یک سم حشره­ کش و کنه­ کش غیرسیستمیک، از گروه ارگانوفسفره است، که با نحوه اثر تماسی، انواع شپشک­ها و سپردارهای درختان میوه سردسیری و مرکبات را کنترل می­ کند.

نمونه ایی از کارت زرد :

 

 


[ چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٩:٥۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]