دوستان عزیز ، تمامی گلها و گیاهان ، هرکدام به نوعی زیبایی دارند ولی بعضی از آنها واقعا انسان را به تحسین وا میدارند و احساس آرامش به شخص می دهند ! یکی از آنها گل لیلیــوم است که در ایران بنام سوسن هم گفته می شود و میگویند در جهان حدود 1600 نوع آن وجود دارد من فقط سه نوع آنهارا دارم ، سفید معطر - لیلیوم رنگی ( در رنگهای مختلف ) و سوسن چلچراغ .

لیلیوم سفید معطر ، علاوه بر زیبایی ظاهری عطر بسیار مطبوع و قوی دارد ،حیاط ما هر روز صبح بقدری از عطر و بوی خوش لیلیوم های سفید پر می شود که جای شما خالی ! تصویر زیر لیلیوم معطر سفید است :    

          بقیه لیلیوم ها عطرو بوی ضعیفی دارند ولی فرم و رنگشان واقعا زیبا است ! :

 

(بقیه تصاویر لیلیوم ها و گل های کاغذی خاص در ادامه مطلب )


 

 

 

 

           با اجازه خانم مهندس فرشید و خانم مهندس حیدری پور

          لیلیوم ها دارای پیاز هایی هستند که متناسب با رنگ خود گل هستند و تقریبا می توان از رنگ پیاز ، رنگ گل را نیز تشخیص داد و تکثیر آن عمدتا از طریق پیاز است و البته از بذر هم میتوان استفاده کرد که بدلیل جابجایی گرده های گل که بوسیله حشرات انجام میگیرد گلهایی که از بذر بدست می آیند رنگ های متفاوتی خواهند داشت .

          شکل برگهای لیلیوم ها هم تاحدودی با هم فرق دارند و قبل از گلدهی نوع آنرا مشخص میکنند لیلیوم سفید معطر برگهای سوزنی دارد ولی لیلیوم های رنگی و سوسن چلچراغ برگهای نسبتا پهن دارند ولی فاصله و نوع قرار گرفتن برگها متفاوت است .

          این عکس  لیلیوم هنری lilium henryi چینی است که جزو کمیاب ترین گلهای ایران است البته بعضی ها سوسن چلچراغ میگویند ولی سوسن چلچراغ Lilium ledebourii از نظر شکل ظاهری هم با این لیلیوم فرق دارد ( می توانید به ویکیپدیا مراجعه فرمایید ) :

          البته چون قبلا تصمیم به پستی در این زمینه نداشتم متاسفانه تصاویری از پیاز های لیلیوم نگرفته ام و شاید در آینده با همکاری خانم فرشید این قسمت را تکمیل کنیم .

          اکثر پیاز های من در باغچه کاشته شده و زمستان نیز در خاک ی مانند و بعد از زمستان با گرم شدن هوا ،رشدشان شروع می شود و البته صحیحتـر این است که در اواخر پاییز ( البته در تبـریز ) پیاز ها را در بیاوریم و با جدا کردن پیازچه های جدید مجددا در خاک بکاریم . اگر پیاز داخل گلدان باشد در اواخر پاییز به محل سرد ( حدود 5 الی 10 درجه ) منتقل میکنیم و نیاز زیادی به آب یا روشنایی ندارند ، در اسفند ماه به محل گرم و روشنایی زیاد و نور آفتاب انتقال داده می شود و در حد نیاز آبیاری میگردد و رشد گیاه شروع می شود و اگر نور کافی به گلدان نرسد ارتفاع گیاه زیاد ولی ضعیف تر می شود و دیگر گل نمی دهد .

          بطور کلی مشکلات عمده کشت و کار لیلیوم یا سوسن به شرح زیر است :

          1- سبز شدن زود هنگام در پاییز که قبل از درآوردن پیازها از خاک صورت می گیرد. در این صورت با احتیاط پیاز ها را خارج می کنند تا ساقه سبز شده نشکند زیرا برای رشد لازم می باشد.

          2- بیماری لکه قهوه ایی برگها که عمدتا  به دلیل متوقف شدن رشد ریشه به هر دلیلی به وقوع می پیوندد. آبیاری منظم و به اندازه در این خصوص نقش مهمی بازی می کند زیرا آبیاری بیش از حد پوسیدگی ریشه و تشدید بیماری را به همراه دارد.

          3- عارضه کمی گل به دلیل کشت پیازهای کوچک یا انبار کردن پیازها به مدت طولانی ویا خشکی هوای انبار روی می دهد.

          4- ترکیدن جوانه های گل که به دلیل کمبود آب روی می دهد.

          5- زردی و ریزش برگهای پایین که در نتیجه کمبود نور یا کمبود ازت است.

          اگر لیلیوم زود تر شاخه چینی شود احتمالا پیازچه های هوایی یا سوخیژه هایی بوجود می آید که ریشه های هوایی هم می دهد .

          بهتر است مواطب پیاز چه های هوایی و یا سوخیژه ها باشیم و در پاییز آنهارا کنده و تا فصل کاشت (اواخر زمستان) در یخچال نگهداریم تا بتوانیم در سال آینده گل های جدیدی داشته باشیم .

          این تصاویر را همین الان از پیازچه های هوایی برای درج در وبلاگ گرفتم و مربوط به سوسن چلچراغ است ،

 

          دوستان ، برای من صحبت در باره گل و گیاه بالاخص در حضور اساتید فن ، خیلی مشکل است و امیدوارم مطالب تکمیلی را دوستان ارائه داده و اشتباهات احتمالی مرا اصلاح کنند ، ممنون می شوم .

          اما در مورد گل های کاغذی که همه جا هست و مخصوصا تصاویر فوق العاده زیبایی خانم مهندس فرشید در پست های قبلی از جمله در ( اینجا ) گذاشته اند که انتخاب بسیار مناسبی است ولی نوع خاصی از گل های کاغذی در تصاویر تقدیم می شود ابتدا گل کاغذی معمولی :

          و حالا گل کاغذی پر پر :

 

          و این گل کاغذی که قبلا در ( عکس و طبیعت ) هم گذاشته بودم ، گل کاغذی ابلق :

          ضمنا باید عرض کنم که این گل حدود 8 سال پیش از فرانسه به ایران آمده و متاسفانه تا حالا دوستان ما نتوانسته اند تکثیر نمایند یعنی تمامی روش های معمول را بکار برده اند ولی نتیجه گل تک رنگ معمولی در آمده است ! و فروشی هم نیست .

برایتان شادی و آرامش خاطر و زندگی زیبا آرزو میکنم .

[ سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٦:۳٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]