دیدن یک درختچه ختمی ژاپنی که ساقه هاش سفید شده برای هر رهگذری جلب توجه میکنه چه برسه به من و امثال من که دنبالا ین جور چیزا هستیم نیشخند

 

 


میدونم اسم این آفت شپشک گرد آلود هست اما اینکه دقیقا اسم علمی آفت و نوع شپشک رو تشخیص بدم در محدوده دانش من نیست اما در منابعی که داشتم گشتم دیدم این نوع شپشک و نحوه خسارت آن بسیار شبیه به شپشک آرد آلود جنوب هست.

اسم علمی شپشک آرد آلود جنوب : Nipaecoccus viridis

شپشک آرد آلود جنوب از مهمترین آفات مرکبات و گیاهان زراعی و غیر زراعی مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر جنوب کشور است.و در فصل بهار و تابستان به اوج شدت خودش میرسه.

 

 

این آفت به اندام های هوایی گیاه یعنی شاخساره و گل و میوه و برگ حمله میکنه و با افزایش آلودگی باعث خزان و ریزش برگها و میوه ها میگردد.

 

 

نکته جالب در مورد این آفت و البته خیلی از آفات مکنده اینست که حشره مقدار زیادی از شیره گیاهی را که میمکد بر روی اندام گیاهی ریخته که حالت خیس و براق به برگها می دهد که این خودش میتونه عامل اصلی بیماری های قارچی بشه چون شیره گیاه مملو از مواد قندی هست و قارچ های فوماژین روش جمع میشن و ایجاد لکه های سیاه کپک مانند میکنند و راه را برای نجات گیاه سخت تر می کنند.

 

 

ببینید چجوری برگهای جوانه و غنچه گل را پوشانده :

 

 

 

روش کنترلی که در کتاب ذکر شده تزریف سم متاسیتوکس در تنه درخت هست چون این آفت زمستان را در تنه و زیر پوست میگذراد. این روش بیشتر برای درختان اقتصادی و باغات موثر هست اما برای مثال این درختی که الان در عکس دیدید یک گیاه زینتی جلوی در خونه یه بنده خدایی هست که شده منبع تولید آفت. به نظر من اول باید تمام سرشاخه ها تا اونجایی که میشه حذف کرد و بعد شروع به سمپاشی کرد.

اگر گلی گلدون کوچکی تو خونه دارید که به این آفت مبتلا شده کافیه یک پنبه به الکل یا سم دیازنون آغشته کنید و شاخساره گیاه را تمیز کنید و گلدان را در محلی با تهویه هوای بیشتر قرار دهید.مشکل حل میشه.

روی این برگ را نگاه کنید آفت را در چند اندهز مختلف می توانید ببینید . در واقع چند سن مختلف آفت با هم روی یک برگ هستند.

عموما این آ،ت میتونه در سال 4 نسل داشته باشه اما در مناطق جنوبی مثل بوشهر و خوزستان تا 8 نسل هم تولید میکند.

 

 

برگها بعد از مدتی چاره ایی جز ریزش ندارند . پایین بوته را ببینید :

 

 

در این عکس سیکل زندگی کفشدوزک و شپشک را نشان داده است. قسمت پایین عکس شپشک هست :

 

 

منبع :

کتاب آفات درختان میوه

مولفین : مهندس مجید میراب لو - مهندس حمیدرضا پوریان - مهندس امید گلابتونچی - مهندس پریسا حیدری

انتشارات مرز دانش

قیمت در سال 87 : 6500 تومان

[ پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]