اسم فارسی : پاندانوس

اسم علمی : Pandanus veitchii

اسم انگلیسی :  screw pine

اسم خانواده : Pandanaceae

من چند سالی هست که پاندانوس دارم و باید بگم از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی برگساره ایی هست که دیدم. الان دوتا گلدان خیلی بزرگ ازش دارم که امیدوارم به زودی به گل بشینه ، البته منظورم از این به زودی یعنی چندسال دیگه ( بعدا از گلدانهای پاندانوسم عکس می گذارم)

این عکس دوسال پیش است.

 

 


زیبایی پاندانوس از چند جنبه هست ، یکی داشتن برگهایی کشیده به رنگ سبز روشن و ماهیتی لاستیکی که به راحتی نمیشکنه و بد فرم نمیشه ، دیگری وجود رنگ کرم در زمینه سبز هست. برخی ارقام پاندانوس در طول برگ دارای نوار کرم رنگ هستند که من این نوعش رو ندارم اما همین رقم سبزرنگی دارای برگهای جوان عاری از کلروفیل خصوصا در زمستان هست و که همین عامل باعث جلب نظر و زیبایی می شود.

پاندانوس بر روی تنه کوتاه خودش تنه جوش های زیادی تولید میکند که همانجا هم ریشه تولید میکنند و ریشه ها را به سمت خاک هدایت می کنند و ما می توانیم به راحتی آنها را جدا کنیم و در گلدان جدید بکاریم.

 

 

 

 

 

در حاشیه برگ پاندانوس تیغهای تیزی هست که من همیشه موقع آبیاری و تعویض گلدان و یا تکثیر باش مشکل دارم و خراش های سوز آوری می دهد.

 

 

 

از نظر نوری گیاهای هست که به نورغیرمستقیم زیادی نیاز دارد تا شاداب و خوش رنگ باشد.

از نظر نیاز آبی پاندانوس گیاهی مقاوم هست و من خودم زمستان هفته ایی یکبار و در تابستان یک روز در میان آبیاری میکنم اما نکته ایی که باید توجه کنیم اینست که چون برگها این گیاه به دور تنه پیچ خورده و تنه جوش های زیادی دارد موقع آبیاری دقت شود آب را بین برگها نریزد یا کمتر بریزد که من خودم شخصا رعایت نمیکنم و با شلنگ که آب میدم برگها را هم آبپاشی میکنم اما چون تو محیط بیرون هست شاید مشکلی ندارد اما در محیط آپارتمان چون فضا بسته و تهویه کم هست خیلی دقت کنید.

خیلی دلم میخاد پاندانوس و یوکای من مثل دیفن باخیام به گل بشینه. این عکس را از نت گرفتم ، گل پاندانوس :

 

 

میوه گیاه پاندانوس :

 

 

میوه ارقام مختلف پاندانوس خوراکی هستند اگر کسی تونست میوه اش رو گیر بیاره و خواست بپزه میتونه این فیلم را از اینجا  ببینه چشمک

 

[ سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٩:٥٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]