من یک جوانه ام
باغبانی * گیاهان آپارتمانی * گلهای فصلی * سبزیکاری * گیاهشناسی * عکاسی و کمی متفرقه 
قالب وبلاگ
آخرين مطالب

نویسنده مهمان : زهرا دیانت ،مهندس ناظر نخلستان

خانم دیانت قراره از این به بعد مطالبی همراه با عکس از دانسته ها و علم خودشون و تجربیاتشون رو از نخل با ما از طریق من یک جوانه ام به اشتراک بگذارند.

من با اینکه در بوشهر زندگی میکنم ولی تا حدودی با این درخت بیگانه ام چون باغات نخل از مرکز استان بوشهر فاصله دارند و شرایطش برای من جور نشده که به نخلستان سر بزنم.اما در خیلی از خونه ها درخت نخل دیده میشه اما یک نفر نخل کجا و یک نخلستان نخل کجا؟؟ ( واحد شمارش نخل را نفر یا اصله بیا می کنند)

یکی از کارهایی که در باغات نخل انجام میشه مرتب کردن خوشه ها است.این کار در مرحله رشدی پهک که از مراحل رشدی خرما ست انجام میشه،به این کار در گویش محلی "شو آوردن"میگن. به این صورت که برگهای پایینی را کوتاه  و در دمبرگ آن یک فرورفتگی ایجاد می کنند که به آن کنه( kene )می گویند. خوشه را به سمت این دمبرگ پایین می کشند و بوسیله یکی از خوشه چه ها به دور کنه گره می زنند. این عمل باعث مرتب شدن خوشه ها شده سمپاشی و در نهایت برداشت محصول را آسان می کند.مانند شکل زیر:

[ سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ٥:٢۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آفتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد. اینستاگرام من : baghban65 پست الکترونیک : z_farshid@yahool.com
موضوعات وب
آرشيو مطالب
RSS Feed

کد جستجوی گوگل در سایت یا وبلاگ
جستجو در: