لطفا این گیاه را با مرجان ( Ephorbia milli ) اشتباه نگیرید. متاسفانه یکی از سختی های کار گیاه شناسی همین نامگذاری هست چون یک گیاه ممکنه چندین اسم متفاوت داشته باشه و از طرفی هم چندین گیاه یک اسم مشترک داشته باشند. اتفاقا در این مورد چند روز پیش پیامی داشتم و یکی از دوستان با ناراحتی به من گفته بودند که برگ خنجری نام دیگر پاندانوس(به زودی معرفیش میکنم) هست نه آگاو ، در حالی که این اتفاق تشابه اسمی برای خیلی از گیاهان میافتد و افتاق جدیدی نیست.

یکی از نویسنده های مهمان آقای فرج دهداری هستند از خوزستان که ممکنه در آینده نزدیک به جمع نویسنده های این وبلاگ اضافه بشن ، خصوصا که ایشان خودشان نهالستان هم دارند و فکر کنم حضور ایشان بسیار مفید برای جامعه علمی باغبانی  خواهد بود.

ایشان گیاه مرجان را معرفی کرده اند.این گیاه با اینکه در خوزستان هست اما در بوشهر من ندیدم.

نام فارسی : گل مرجانی

نام علمی : Russelia equisetiformis

نام انگلیسی :CORAL PLANT

نام خانواده : خانواده میمون Scrophulariaceae

 


درختچه ای است  با تعدادزیادی ساقه یا شاخه باریک که تا ارتفا ع یک متر و بیشتر رشد می کند بعضی از شاخه های گیاه مستقیم وبعضی قوس دار ،متمایل به سمت زمین رشد میکنند.

برگهای این گیاه قابل توجه نیست ولی گلهای سرخ درخشان و لوله ای شکل آن در مدتی طولانی از سال ،  در طول بهار ،تابستان و پاییز خود را به نمایش می گذارد .طولانی بودن مدت گلدهی آن از مزیتهای این گیاه محسوب می شود.

 

 

 

عمر این درختچه نسبتا طولانی هست و بعد از کاشت بذر مدت سه سال طول میکشد تا بالغ گردد اما از سال اول زندگی شروع به گلدهی میکند.

اقلیم گرم کاملا مناسب آن است و جاهایی که دمای زیر صفر دارد نمیتوان کشت کرد. آفتاب کامل را می طلبد .

گل مرجانی را می توان کنار دیوارهای کوتاه حایل کاشت و بر روی آن هدایت کرد تا دیواره چهره زیبایی به خود بگیرد.

 

 

قلمه های نیمه خشبی این گیاه در شرایط گرم و مرطوب به راحتی ریشه دار خواهند شد البته با پاجوش و تقسیم بوته هم تکثیر می شود .

مشکل خاصی از لحاظ آفت یا بیماری ندارد .

هرس خاصی نیاز ندارد و فقط اواخر زمستان می توان شاقه های نزدیک به زمین را قطع کرد تا در بهار شاخه گلدهند بیشتری تولید کند.

در استان خوزستان فقط  ورایته قرمز رنگ آن دیده می شود ولی به رنگهای زرد ، کرم و سفید هم در موطن اصلی وجود دارد.

نحوه تغذیه پرنده شهدخوار از گلهای این گیاه :

 

 

منبع تکمیلی : کتاب گلها و گیاهان زینتی ، مارگارت هانکز ، ترجمه: محمد علی فرزاد

[ شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ٩:٥۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]