از جمله گیاهان آپارتمانی رایج در ایران پتوس هست که گاهی به عنوان پیچک برگ قلبی در بین عامه مردم شناخته می شود.

پتوس با ساقه های علفی که هیچ وقت چوبی نمی شوند به راحتی می توانند با کمک یک قیم زینت بخش منازل ما باشند.

اسم علمی : Scindapsus arrereus

نام انگلیسی : Devils ivy

نام فارسی : پتوس ابلق - پوتوس - لوکژ ( لوک=عشقه ، اژ= مار ، بخاطر پیچندگی گیاه و ریشه های مار مانند آن دارد. )

اسم خانواده : Araceae

بومی : آسیای شرقی

 


اگر پتوسی بار برگهای ابلق می خواهید حتما گیاه را در حالت نیمه سایه قرار بدهید تا نورغیر مستقیم آفتاب را دریافت کند والا برگ های گیاه تکرنگ و سبز خواهد بود.

 

 

 

رشد پتوس در تابستان در دمای بالای 30 درجه متوقف شده و برگهای گیاه سیاه می شوند و در زمستان در دمای زیر 15 درجه رشد گیاه متوقف شده و برگهای گیاه خشک می شوند اما در هر دو حالت گیاه زنده می ماند و به محض مساعد شدن هوا به رشد خود ادامه می دهد.

دقت کنید بین هر دو آبیاری خاک گلدان خشک شود خصوصا در زمستانها. من زمستان هفته ایی یکبار آبیاری میکنم و تابستان یک روز در میان.

خاک سبک دوست دارد اما من توصیه میکنم همان خاک برگ برای این گیاه کافی هست و سالی یکبار خاک آن با خاکبرگ جدید عوض شود کافیست و دیگر نیاز به کود ندارد.

از مهمترین ویژگی های این گیاه تولید ریشه های هوایی بر روی ساقه های خزنده خود هست که اگر یک قیم با پوشش خزه در کنار آن بگذارید به راحتی ریشه ها وارد خزه شده و گیاه مستحکم می شود اما همیه باید خزه را مرطوب نگهداشت.

 

 

 

روش تکثیر پتوس بسیار اسان هست و کافیه ساقه ایی از آن را که کمی ریشه دارد جدا کرده و در گلدان جدید بکارید تا سریع صاحب یک گلدان زیبا باشید. بهترین زمان تکثیر نیز بهار است.

یک روش تکثیر مطمئن هم کاری هست که من کردم ف یک گلدان کوچک در کنار گلدان اصلی بگذارید و یکی از ساقه های روند را روی خاک گلدان قرار دهید و با یک سنگ یا گیره آن را ثابت کنید بعد از مدتی ریشه در خاک فرو می رود و می توانید از گیاه مادری ساقه را قطع کنید.

 

 

 

 

این پتوس با یوکای ابلق من چندسالی هست که با هم همخونه هستند.

 

 

 

[ شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]